Aktualizacja strony została wstrzymana

Kalifornia: Buddyjski ogród w nowej katedrze – potworku architektonicznym

Nowo wybudowana, kosztująca prawie 200 milionów dolarów, nominalnie katolicka katedra w Oakland w Kalifornii, stanie się „miejscem zapraszającym i obejmującym wszystkich ludzi, wiar i kultur” – stwierdza diecezjalne pismo Catholic Voice w wydaniu z dnia 7 lipca br.

Jedną z metod „zbliżania do siebie i scalania ludzi” jest zaaprobowany przez biskupa Allen Vigneron „Uzdrawiający ogród” (Healing Garden), wzorowany na buddyjskich ogrodach medytacyjnych „Zen”. W tej „Oazie typu Zen” – jak nazywa ogród diecezjalne pismo – w gąszczy japońskich krzewów i drzewek, umieszczona będzie tablica z napisem: „Ten uzdrawiający ogród, planowany przez ofiary [molestowania seksualnego przez księży], jest dedykowany tym wszystkim niewinnym seksualnie molestowanym przez księży. Pamiętamy i przypomniamy: nigdy więcej.”

Biskup nie żalował pieniędzy na ubogacenie ogrodu i w jego centrum postawiona będzie rzeźba, a właściwie kamień połamany na trzy części. Ta „rzeźba”, zakupiona w galerii sztuki japońskiej w San Francisco z 30-procentowym rabatem za 65 tysięcy dolarów (z czego 18 tysięcy dolarów wypłacownych zostało z kasy biskupa), ma symbolizować „uzdrowienie tych, którzy połamani mogą raz jeszcze stać się jedną całością i wrócić do Kościoła”. Biskup Vigneron i emerytowany biskup John Cummings, poświecą ogród 11 października br.

Katedra ma być oddana do użytku – to najodpowiedniejsza nazwa dla ohydnej modernistycznej struktury przypominającej oczyszczalnię ścieków – 25 września br. W kompleksie katedralnym znajdować się będzie również nowa siedziba biskupa, mauzoleum na 1300 krypt, 1450 miejsc pochówku skremowanych zwłok (sic!), oraz 12 krypt dla biskupów z Oakland. Oprócz tego znajdzie się tam sala konferencyjna, kawiarnia, księgarnia i liczne „miejsca handlowe do wynajęcia, zapraszające wszystkich do centrum katedralnego Chrystusa – Światła („Christ the Light„).

 

Nowa katedra w Kalifornii…

…A to oczyszczalnia ścieków w budowie (Wielka Brytania) – podobieństwo niezwykłe

Zadowolny sprawca nowej katedry i ogrodu buddyjskiego – biskup Vigneron

 

A to dla porównania taki stary przeżytek stęchłych czasów tradycyjnego katolicyzmu.

.