Hucpa: Zalegająca z płatnościami koszerna fabryka zaskarżyła miasto

W stylu charakterystycznym dla wielu organizatorów podejrzanych przedsięwzięć – czyli obronę przez atak – właściciele firmy Tuborburg LLC z miejsowości Ogdensburg w stanie Nowy Jork, bracia Menachem i Scheuer Bistritzky, zaskarżyli władze miejskie o „niesprawiedliwe warunki pobierania opłat za wodę i ścieki oraz za nie dostarczenie dokumentacji potrzebnej do sfinalizowania umowy o kupnie własności.”

Fabryka braci Bistritzkich produkuje koszerne przetwory mleczne i funkcjonuje pod tą własnością od dwóch lat, kiedy to poprzedni żydowscy właściciele – firma Ahava Food Corp. z siedzibą w Kalifornii – nie uiszczając opłat za wodę i za dzierżawę (którą zalegali na sumę 700 tysięcy dolarów), decyzją sądu utracili własność. Nowi właściciele wydają się cierpieć na podobną nieudolność płacenia za pobieraną wodę i przestrzeganie umowy, zalegając już miastu na sumę ponad 160 tysięcy dolarów.

Warunki umowy miasta z nowymi właścicielami były proste: fabryka zgodziła się na zapłacenie 125 tysięcy dolarów pierwszej wpłaty, 13 rat miesięcznych po 12 tysięcy dolarów i końcową wpłatę w wysokości 900 tysięcy dolarów. Niestety, nowy właściciel po raz kolejny nie wpłacił na czas kolejnej raty – powiedział Arthur J. Sciorra z urzędu miejskiego, co stanowi podstawę do przejęcia fabryki przez władze.

Firma po otrzymaniu ostrzeżenia o możliwości przejęcia i zbliżającej się dacie wpłacenia ostatniej tzw. balonowej raty, przystąpiła do akcji. Najpierw stwierdziła, że władze nie dostarczyły wymagających dokumentów koniecznych do sfinalizowania umowy o kupnie, co jednak nie ma nic do rzeczy z kolejnymi zaniedbaniami wpłat miesięcznych, a potem prawnicy firmy doszli do wniosku, że najlepiej jest po prostu zaskarżyć władze miejskie, co też skwapliwie uczyniono.  Wniesiono zatem do sądu pozew przeciwko miastu Ogdensburg o odszkodowanie w wysokości 11 milionów dolarów.

W ten sprytny sposób, nie płacąc rat, nie dotrzymując umów, można – przy przychylności sądów i elekwencji prawników – stać się właścicielem i na dodatek otrzymać „odszkodowanie” dziesięciokrotnie przekraczające wartość fabryki. Cała nadzieja w niezależności sądów i nieprzekupności sędziów.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: WaterTownDailyTimes | http://www.watertowndailytimes.com/article/20100509/NEWS05/305099965

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content