Przewodnicząca biskupiego biura ochrony dzieci, żąda „skarcenia biskupa”

Patricia O’Donnell Ewers, przewodnicząca Biura Ochrony Dzieci i Młodzieży Office of Child and Youth Protection (OCYP), działającego przy Konferencji Biskupów Amerykańskich zwróciła się do amerykańskich biskupów o „mocne bratnie skarcenie” jednego z biskupów, który odmówił wcielenia w życie w swojej diecezji programów monitorujących przypadki nadużyć seksualnych.

Chodzi o jednego z najbardziej konserwatywnych biskupów, bp. Fabiana Bruskewitza z diecezji Lincoln w stanie Nebraska, który od początku zaistnienia programu znanego jako Dallas Charter, czyli od pamiętnego spotkania biskupów w Dallas w 2002 roku, twierdził, że program ten nie jest rzetelny i nie ma na celu przeciwdziałanie i uzdrowienie sytuacji w Kościele, lecz – tak jak twierdzą również inni krytycy programu – jest programem zręcznego usprawiedliwienia biskupów, czyli jest medialnym instrumentem wybielenia osób odpowiedzialnych.

W bezprecedensowej i szybkiej odpowiedzi, bp Bruskewitz napisał, że „W Diecezji Lincoln nie ma czego poprawiać, ponieważ Diecezja Lincoln zawsze przestrzegała wszystkich przepisów prawnych, praw kościelnych i praw władzy świeckiej.” Natychmiast dodał też, że „Jest znanym faktem to, że członkowie National Review Board są gorliwymi proponentami aborcji częściowej, innych aborcji, klonowania i innych błędów moralnych. Jest całkiem zrozumiałe dlaczego tacy ludzie jak Patricia O’Donnell Ewers nie lubią Diecezji Lincoln, która wypełnia moralne nauczanie Kościoła katolickiego.” Bp Bruskewitz konkluduje wypowiedź: „Diecezja Lincoln nie widzi potrzeby istnienia organizacji z p. Ewers”.

Diecezja Lincoln należy do diecezji, w których zanotowano najniższy wskaźnik przypadków nadużyć seksualnych.

LM

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów autorskich

Skip to content