Pius XII bronił żydowskich obrządków w Polsce

Na niecały rok przed wyborem na papieża watykański sekretarz stanu kardynał Eugenio Pacelli, przyszły Pius XII, interweniował w nuncjaturze w Warszawie przeciwko próbie wprowadzenia przez polski parlament przepisów, zabraniających uboju bydła zgodnie z żydowskim obrządkiem. Zakaz ten kardynał Pacelli uznał za przejaw „prześladowania” Żydów.

Pius XII


źródło: holycross.edu

Pius XII

O sprawie pisze dziś „Il Giornale” i informuje o znalezieniu dokumentów.

Watykanista dziennika Andrea Tornielli podkreślił, że to kolejny dowód, obalający „niesprawiedliwą czarną legendę” o rzekomym antysemityzmie Piusa XII.

Według Torniellego, kardynał Pacelli interweniował w nuncjaturze w Warszawie za radą francuskiego kardynała Eugene’a Tisseranta, który z gazety dowiedział się, że zakaz wszedł życie w Polsce.

W reakcji na tę wiadomość kardynał Tisserant napisał w 1938 roku list do watykańskiego sekretarza stanu, wyrażając zaniepokojenie tym „dyskryminacyjnym” przepisem i apelując o to, by w tej sprawie interweniowała Stolica Apostolska.

Na marginesie „Il Giornale” zauważa, że zakaz ten, mający na celu ograniczenie swobody kultu w odniesieniu do Żydów, przypominał ustawodawstwo obowiązujące w Trzeciej Rzeszy.

Tornielli relacjonuje, że kardynał Pacelli zainteresował się natychmiast tą sprawą i napisał do nuncjusza apostolskiego w Warszawie, arcybiskupa Filippo Cortesiego, że należy potępić „każdy akt prześladowania i antysemickiej przemocy”. Poprosił go o interwencję w tej sprawie. W odpowiedzi nuncjusz powiadomił sekretarza stanu, że wiadomość na temat przepisu jest „niedokładna” i wyjaśnił, że ustawa ta została zaaprobowana tylko przez część polskiego parlamentu i dlatego upadła. Nuncjusz wyjaśnił, że wszystko wskazuje na to, że Senat nie powróci do tej ustawy.

Nuncjusz apostolski przyznał całkowitą rację watykańskiemu sekretarzowi stanu wyrażając przekonanie, że należy potępiać wszelkie tego typu przejawy dyskryminacji i przemocy antysemickiej.

Źródło : PAP

Za: Rzeczpospolita, nat 03-06-2008, ostatnia aktualizacja 03-06-2008 13:45

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content