Kard. Bertone pod ostrzałem za słowa o związkach pedofilii z homoseksualizmem

Psychologowie, dziennikarze i lewicowi politycy nie zostawili na watykańskim sekretarzu stanu kard. Tarcisio Bertone suchej nitki po tym, jak we wtorek zwrócił on uwagę, że pedofilia nie ma związku z celibatem ale często powiązana jest z homoseksualizmem.

Watykański rzecznik ks. Federico Lombardi dopiero po 24 godzinach odniósł się do fali krytyki jaką wywołały słowa kard. Bertone – pisze „Rzeczpospolita”. Rzecznik tłumaczył, że sekretarz stanu miał na myśli wyłącznie problem nadużyć seksualnych wewnątrz Kościoła i zapewniał, że w tej sprawie władze kościelne nie mają zamiaru wchodzić w kompetencje psychologów i lekarzy.

Choć z badań rzeczywiście wynika, że 90 proc. duchownych skazanych za pedofilię to homoseksualiści, to słowa kardynała Bertone wywołały ogromne oburzenie. Zaprotestowała przeciw nim zarówno niewierząca opozycyjna deputowana Paola Concia jak i wierząca Alessandra Mussolini, przewodnicząca parlamentarnej komisji ds. dzieci i młodzieży, a nawet francuski MSZ.

Słowa hierarchy skrytykował również przewodniczący Włoskiego Związku Katolickich Psychiatrów i Psychologów prof. Tonino Cantelmi. Stwierdził on bez ogródek, że dopatrywanie się związków między pedofilią a homoseksualizmem pozbawione jest podstaw. Podkreślił, że przytłaczająca większość 10 tysięcy notowanych we Włoszech pedofilów to heteroseksualiści.

Duchownemu nie odpuszczają także gazety. Dziennikarz „La Stampa” Giacomo Galeazzi pisze o gafie, a Andrea Tornielli z „Il Giornale” zarzuca watykańskiej hierarchii, że w obliczu medialnej krytyki w związku ze skandalami na tle seksualnym w Kościele zupełnie się pogubiła, nie wypracowała konsekwentnej linii obrony i popełnia błąd za błędem.

Tornielli najpierw przypomina, że Benedykt XVI dwa lata temu sam stwierdził: „Homoseksualizm i pedofilia to dwie różne sprawy”, by wrócić do wielkopiątkowej homilii wygłoszonej w bazylice watykańskiej w obecności papieża przez kaznodzieję Domu Papieskiego. Wówczas o. Raniero Cantalamessa porównał ostatnie ataki na papieża do „najhaniebniejszych aspektów antysemityzmu”.

AJ/Rp.pl

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/kard_bertone_pod_ostrzalem_za_slowa_o_zwiazkach_pedofilii_z_homo

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content