Bezkarny negacjonizm Rosji: Władze twierdzą, że być może nie było żadnego Katynia

Sami prowadzili śledztwo mające udowodnić, że polskich oficerów zamordowali Niemcy. Teraz Rosjanie twierdzą, że nie jest pewne, że Polaków w Katyniu w ogóle ktokolwiek zastrzelił.

– Władze Federacji Rosyjskiej nie miały obowiązku przeprowadzenia śledztwa w związku z katyńskimi zdarzeniami, które miały miejsce w 1940 roku – napisały rosyjskie władze w odpowiedzi na skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ich zdaniem Rosja podlega jurysdykcji Trybunału dopiero od 1998 roku, kiedy kraj ten podpisał europejską konwencję praw człowieka.

Co więcej, zdaniem mocarstwa nie ma w ogóle dowodów na to, że Polaków rozstrzelano. Nie udało się według Rosjan potwierdzić okoliczności schwytania oficerów, ani stawianych im zarzutów.Dodatkowo Federacja Rosyjska nie chce przekazać Trybunałowi kopii postanowienia o umorzeniu śledztwa katyńskiego z 2004 roku, gdyż „zawiera tajemnice, których ujawnienie mogłoby przynieść uszczerbek bezpieczeństwu kraju”.

Ta informacja jest szczególnie szokująca w krótkim czasie przed obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Ma wziąć w nich udział m.in. premier Rosji Władimir Putin. – Z jednej strony [mamy] puste gesty przyjmowane z entuzjazmem przez rozhisteryzowane, pragnące choć kropli łaski z kremlowskiego stołu polskie media i rząd. Z drugiej strony twarde, brutalne fakty – mówi „Rzeczpospolitej” redaktor naczelny dwumiesięcznika „Arcana”, prof. Andrzej Nowak.

– Kreml, twierdząc, że nie jest pewny, czy Polaków rzeczywiście rozstrzelano, całkowicie się kompromituje. Przecież Sowieci „badali” ciała w Katyniu, powołali nawet pseudokomisję, która miała udowodnić, że to zrobili Niemcy – dodaje rosyjski dysydent z czasów sowieckich, Włodzimierz Bukowski.

2 kwietnia rosyjski kanał telewizyjny RTR Kultura pokazał pierwszy raz w tym kraju film Andrzeja Wajdy „Katyń”. W dyskusji na jego temat wzięli udział historycy związani z obozem władzy.

sks/Rzeczpospolita

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/kompromitacja_rosji_wladze_twierdza_ze_byc_moze_nie_bylo_zadnego | Kompromitacja Rosji: Władze twierdzÄ…, że być może nie było żadnego Katynia

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content