Przyszłość wymiaru sprawiedliwości? Pierwszy w UK wyrok bez ławy przysięgłych

Aktualizacja: 2010-03-31 1:52 pm

W sądzie Old Bailey zapadł historyczny wyrok w sprawie gangu, który dokonał zuchwałego napadu na magazyny znajdujące się na terenie lotniska Heathrow. Po raz pierwszy w historii sądownictwa Anglii i Walii oskarżeni zostali uznani winnymi bez udziału ławy przysięgłych.

Sędzia Treacy uznał Johna Twomey’a, Petera Blake’a, Barrego Hibberda i Glenna Camerona winnymi rabunku i posiadania broni palnej z zamiarem dokonania rozboju.

Do napadu doszło w lutym 2004 roku. Zamaskowani bandyci najechali magazyny firmy Menzies World Cargo i grożąc ich pracownikom bronią, wynieśli z nich 1,75 miliona funtów. Pieniądze nigdy nie zostały odzyskane.

Bandyci stawali już przed sądem trzykrotnie, jednak za każdym razem próby ich skazania kończyły się fiaskiem. Łącznie z ostatnim procesem koszty sądowe przekroczyły 25 milionów funtów, kilkanaście razy więcej niż wynosiła wartość zrabowanych pieniędzy.

Po raz pierwszy w historii angielskiego i walijskiego sądownictwa w poważnej sprawie sędzia orzekał bez pomocy ławy przysięgłych. Było to możliwe dzięki zastosowaniu prawa Criminal Justice Act 2003, zgodnie z którym sędzia ma prawo samodzielnie orzekać o winie, jeśli istnieje podejrzenie, że członkowie ławy mogą zostać przekupieni.

Dowody potwierdzające możliwość przekupienia ławy przedstawione zostały Sądowi Apelacyjnemu w czerwcu ubiegłego roku. Dostępu do nich odmówiono jednak obrońcom podsądnych powołując się na „wrażliwość” zawartych w nich informacji.

Na wolności wciąż przebywa dwóch innych członków gangu, którzy brali udział w napadzie.

ryk, Goniec.com

Za: Goniec - Wielka Brytania -- [Org. tytuł: « Pierwszy w UK wyrok bez przysięgłych»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19909 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]