Przyszłość wymiaru sprawiedliwości? Pierwszy w UK wyrok bez ławy przysięgłych

W sądzie Old Bailey zapadł historyczny wyrok w sprawie gangu, który dokonał zuchwałego napadu na magazyny znajdujące się na terenie lotniska Heathrow. Po raz pierwszy w historii sądownictwa Anglii i Walii oskarżeni zostali uznani winnymi bez udziału ławy przysięgłych.

Sędzia Treacy uznał Johna Twomey’a, Petera Blake’a, Barrego Hibberda i Glenna Camerona winnymi rabunku i posiadania broni palnej z zamiarem dokonania rozboju.

Do napadu doszło w lutym 2004 roku. Zamaskowani bandyci najechali magazyny firmy Menzies World Cargo i grożąc ich pracownikom bronią, wynieśli z nich 1,75 miliona funtów. Pieniądze nigdy nie zostały odzyskane.

Bandyci stawali już przed sądem trzykrotnie, jednak za każdym razem próby ich skazania kończyły się fiaskiem. Łącznie z ostatnim procesem koszty sądowe przekroczyły 25 milionów funtów, kilkanaście razy więcej niż wynosiła wartość zrabowanych pieniędzy.

Po raz pierwszy w historii angielskiego i walijskiego sądownictwa w poważnej sprawie sędzia orzekał bez pomocy ławy przysięgłych. Było to możliwe dzięki zastosowaniu prawa Criminal Justice Act 2003, zgodnie z którym sędzia ma prawo samodzielnie orzekać o winie, jeśli istnieje podejrzenie, że członkowie ławy mogą zostać przekupieni.

Dowody potwierdzające możliwość przekupienia ławy przedstawione zostały Sądowi Apelacyjnemu w czerwcu ubiegłego roku. Dostępu do nich odmówiono jednak obrońcom podsądnych powołując się na „wrażliwość” zawartych w nich informacji.

Na wolności wciąż przebywa dwóch innych członków gangu, którzy brali udział w napadzie.

ryk, Goniec.com

Za: Goniec - Wielka Brytania | http://www.wiadomosci.goniec.com/news/1/1_pierwszy_w_uk_wyrok_bez_przysieglych.html | Pierwszy w UK wyrok bez przysięgłych

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content