Atak na synagogi nowojorskie przygotowywany był przez FBI?

Aktualizacja: 2010-03-19 11:23 pm

Czterech mężczyzn oskarżonych o próbę podłożenia bomby pod synagogami w Nowym Jorku oraz zestrzelenie samolotów, uczestniczyło jedynie w przygotowanej przez agentów Federalnego Biura Śledczego FBI akcji – oświadczył ich obrońca.

Według aktu oskarżenia, w maju zeszłego roku miało dojść do próby podłożenia bomb pod synagogami na Bronxie, jednak obrońca twierdzi, że agent federalny prowadził uczestników akcji od samego początku: ustalił on dla nich cel akcji, zaoferował pieniądze, udostępnił mapy i zakupił prawdziwy pistolet. “Rząd zdaje sobie doskonale sprawę, że od samego podczątku chodzi tutaj o akcję inspirowaną przez komórki rządowe i przez nie montowaną, i że oskarżeni sami nigdy nie próbowali nawet poszukiwać broni ani ustalać celu ataku.” – stwierdza wniosek obrony.

Aby przyciągnąć do akcji uczestników (oskażeni są Murzynami), agent rządowy przemawiał do nich w sposób wzbudzający zaufanie i posługiwał się przydzielonymi mu do akcji drogimi samochodami BMW i Hummer oraz udostępnił środki w wysokości 25o tysięcy dolarów. Agent używał następnie argumentów łatwo przyswajalnych przez wielu Murzynów: “wzbudzał u nich nienawiść do Żydów za wszystkie zło na świecie oraz mówił, że atakowanie nie-muzułmańskich celów jest dopuszczalne przez Islam.” – twierdzi adwokat.

Oskarżeni nie przyznają się do winy. Grozi im kara dożywotniego więzienia.

Rzecznik sądu, Herb Hadad oświadczył, że strona rządowa przedstawi odpowiedź na wniosek obrony w przyszłym miesiącu.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Haaretz
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19581 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]