Izrael: 13 lat dla ortodoksyjnego Żyda za molestowanie seksualne

Sąd w Tel Awiwie skazał w niedzielę, 13 marca br. rabina Nachman Stal na karę 13 lat pozbawienia wolności za molestowanie homoseksualne 14-latka.

Chcąc uniknąć kary, rabin Stal w 2000 roku  zbiegł do Belgii. Sprawę wznowiono w 2005 roku gdy Stal wrócił do Izraela by następnie zbiec do Wielkiej Brytanii, skąd w lipcu zeszłego roku wydany został z powrotem Izraelowi.

Wraz z ogłoszeniem wyroku i uzasadnieniem, sąd w ostrych słowach skrytykował przywódców Żydów ortodoksyjnych za gremialne wstawienie się za oskarżonym. Rabini głosili, że podczas jego pobytu w Londynie „zachowywał się on całkowicie normalnie”. Ubolewali też na losem jego żony i dziewięciorga dzieci.

Sąd zapytał się również rabinów dlaczego ignorują oni niebezpieczeństwo dla społeczeństwa czynów, które dopuścił się oskarżony: „Czy ten czyn wobec kogoś spoza ich społeczności nie jest uważany za przestępstwo?” Jak wynika z informacji prasowych, chłopiec był uczniem jednej ze szkół żydowskich, lecz nie należał do społeczności Żydów ortodoksyjych.

Za wielokrotne molestowanie seksualne młodego chłopca, także z użyciem siły, Stal otrzymał 12 lat więzienia, a dodatkowy rok za unikanie odpowiedzialności i ukrywanie się.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: YNetNews | http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3862588,00.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content