Aktualizacja strony została wstrzymana

Niemcy: Kościół nie trafia do większej części młodzieży

Mimo wielkiego przeżycia, jakim dla społeczeństwa niemieckiego był Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii i mimo euforii związanej z wyborem papieża-Niemca, większość młodzieży tego kraju zachowuje znaczny dystans do Kościoła katolickiego. Jednocześnie we wszystkich środowiskach młodzieżowych daje się zauważyć wielkie pragnienie duchowości i poszukiwanie sensu życia, ale Kościół i jego silne zasady wiary nie odgrywają tu większej roli. Potwierdzają to wyniki badań, ogłoszone 1 kwietnia w Kolonii.

Oddziaływanie ŚDM jest niemal niedostrzegalne w życiu codziennym – powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA Carsten Wippermann, odpowiedzialny za badania przeprowadzone przez instytut „ Sinus-Sociovision”z Heidelbergu. Podkreślił on, że dla wielu młodych Niemców Kościół jest jedną z wielu propozycji w poszukiwaniu sensu. Wybierając jedną z nich młody człowiek najczęściej zastanawia się bardzo konkretnie, co przyniesie mu osobistą korzyść i co mogłoby poprawić jego wizerunek wśród rówieśników.

Badania zostały przeprowadzone wśród 5 500 młodych ludzi na zlecenie Związku Katolickiej Młodzieży Niemieckiej (BDKJ) i dzieła pomocy biskupów niemieckich „Misereor”. Ze 110 respondentami przeprowadzono szczegółowe wywiady m.in. na temat ich stylu życia, korzystania z mediów, czy stosunku wobec wartości.

Z badań wynika, że Kościół katolicki i jego organizacje docierają jedynie do trzech spośród siedmiu „platform życia młodzieży”, stworzonych na potrzeby tej pracy badawczej: do sfery „tradycyjnej”, „obywatelskiej” i „ post-materialnej”. W tym obszarze żyje ok. jednej czwartej wszystkich młodych ludzi. Jednak socjologowie prognozują, że te trzy wymienione sfery systematycznie się kurczą. Dla Kościoła i organizacji kościelnych oznacza to, że będą traciły coraz więcej młodzieży – stwierdził Wippermann.

Kościół i organizacje kościelne mają tylko sporadyczny kontakt z prognozowaną przez „Sinus” przyszłą grupą kierowniczą, ludźmi dynamicznymi, rzutkimi i podatnymi na eksperymentowanie. Oblicza się, że stanowią oni obecnie 39 proc. młodzieży. Ludzi z tego gremium – według autorów opracowania – charakteryzuje pragmatyzm oraz znajomość technologii i mediów, a także ogólne nastawienie na korzystanie z życia. Tej koncepcji na życie nie znajdują w Kościele katolickim.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl

 

Skip to content