Żydzi nie są zainteresowani pieniędzmi? Nowojorski fundusz do walki z molestowaniem seksualnym wśród Chasydów – nietknięty

Aktualizacja: 2010-03-11 2:39 pm

Ani jeden cent z prawie miliona dolarów przeznaczonych przez stan Nowy Jork na walkę z przypadkami molestowania seksualnego dokonywanego przez ortodoksyjnych Żydów, nie został wykorzystany – pisze nowojorski dziennik Daily News.

Stan przeznaczył w kwietniu 2009 roku 950 tysięcy dolarów na specjalny program mający “uczyć chasydzkich Żydów wypowiadania się przeciwko molestowaniu dzieci”, jednak fundusz ten jest cały czas nietkniętny. Programem, zaproponowanym przez żydowskiego radnego Dov Hikinda, zabudżetowanym w stanowym biurze ds rodzin i nazwanym Shomre Yeldainu, co w tłumaczeniu z hebrajskiego znaczy “Stróże dzieci” – środowiska i organizacje żydowskie nie interesują się jednak. Inne programy stanowe zostały już niemal całkowicie  wykorzystane.

Według autora projektu winni są najwyraźniej sami legislatorzy. Hikind twierdzi bowiem, że “Należy opracować coś, co będzie prawidłowo działało z rabinami i przywódcami [środowisk żydowskich]”. Brak zainteresowania tłumaczony jest w równie kuriozalny sposób przez stanowego rzecznika biur ds rodzin, który mówi, że  “Wygląda na to, że Chasydzi o pomoc zwracają się tylko do Chasydów”.

Rzecznik zaprzecza sam sobie, bowiem inny stanowy program, również skierowany tylko do środowisk Żydów ortodoksyjnych jest już niemal całkowicie wyczerpany. Program Kol Tzedek – z hebrajskiego “Głos Sprawiedliwości” – również rozpoczęty w kwietniu zeszłego roku, lecz przez biuro ds przestępstw na tle seksu Prokuratora Dzielnicowego, płaci pensję ortodoksyjnemu żydowskiemu pracownikowi socjalnemu, który ma za zadanie zbieranie raportów o przestępstwach seksualnych w środowisku ortodoksyjnych Żydów.

W ciągu kilku miesięcy funkcjonowania tego programu, odebrano 100 telefonów na specjalną “gorącą linię” i aresztowano ponad 30 ortodoksyjnych Żydów, z których 16 zostało skazanych za przestępstwa na tle seksualnym, w tym molestowania dzieci.

Rhonnie Jaus, szef biura prokuratora ds walki z przestępstwami seksualnymi powiedział, że w zespole tylko z jednej dzielnicy Brooklyn, aż 18 prokuratorów jest “całkowicie przeciążonych” pracą nad sprawami przestępstw o charakterze seksualnym.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=19284 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]