- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Zakonnice francuskie mówią “nie” hostiom “Made in Poland”

Siostry z karmelu w Saint Germain-en-Laye są oburzone. Od wieków tradycyjnie produkują mszalne komunikanty, ale teraz z trudem zmagają się z tanią konkurencją z Polski. Dlatego we francuskich kościołach organizują akcję informacyjną “Boży piekarze”.

Karmelitanki wypowiedziały prawdziwą wojnę tanim hostiom, które produkuje świecka firma z Polski. Tym bardziej, że nawet sanktuarium w Lourdes – jak donosi brytyjski „The Guardian” – rozważało w kryzysie zakup tańszych komunikantów.

Siostry z konwentu Saint Germain-en-Laye sprzeciwiają się temu i nagłaśniają sprawę. – Zagraniczni producenci, konkretnie ci z Polski, psują rynek – oburzała się siostra Marcelline, cytowana przez “La Croix”.

We Francji 36 zgromadzeń produkuje łącznie blisko 140 mln hostii rocznie. Kolejne 30 zajmuje się ich dystrybucją, a dochody z tego zajęcia stanowią dużą część finansów pozwalających im się utrzymać. Dlatego rozpoczęły wspólną kampanię zachęcając kościoły by kupowały hostie “made in France”. W tym celu przygotowano specjalny film promocyjny “Les boulangères de Dieu” (“Boży piekarze”).

– Kiedyś było o wiele prościej – żali się s. Marcelline. – Wystarczyło szepnąć słówko księdzu. Teraz sprawami materialnymi parafii zajmują się najczęściej świeccy – mówi zakonnica. Ale są już pierwsze efekty kampanii. Sanktuarium w Lourdes zadeklarowało, że będzie kupowało komunikanty od francuskich zgromadzeń, ale pod warunkiem, że obniżą swoje ceny.

AJ/Guardian.co.uk