Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: Szef Departamentu Bezpieczeństwa przybędzie do Polski na uroczystości rocznicowe powstania w getcie warszawskim

Prezydent George W. Bush ustalił we wtorek, 1 kwietnia br., skład „prezydenckiej” reprezentacji, która przybędzie do Polski na uroczystości rocznicowe powstania w getcie warszawskim.

Na planowane na 15 kwietnia br. uroczystości 65-rocznicy powstania w getcie warszawskim, przybędą: szef Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (Homeland Security), Michael Chertoff, jako przewodniczący delegacji; Victor Ashe, ambasador USA w Polsce; Phyllis Heideman, prawnik, członek rady Muzem Holokaustu oraz „aktywny członek B’nai B’rith International i Republican Jewish Coalition„; David Mitzner, urodzony w Warszawie „deweloper, który jest jednym z ważniejszych darczyńców na cele pamięci o Holokauście”; oraz Bill Lowenberg, „ocalały z Holokaustu”, mieszkający w San Francisco, również członek żydowskiej koalicji Partii Republikańskiej.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku pod koniec likwidacji getta. Z militarnego względu nie miało żadnego sensu, będąc jedynie protestem przeciwko brutalnemu traktowaniu Żydów przez aparat hitlerowski. Słabo uzbrojeni powstańcy, w liczbie maksymalnie tysiąca osób – choć źródła żydowskie skłonne są zawyżać tą liczbę – zdołali zabić zaledwie 16 Niemców.

Powstanie urosło do rozmiarów nienaruszalnego mitu i przekazywane jest bardziej jako haggada niż konkretny fakt historyczny. Uważane jest obecnie jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Żydów. Marksistowsko-syjonistyczna edukacja powojennych pokoleń na całym świecie sprawiła, że po dziś dzień nawet najwięksi dostojnicy państwowi mylą zdarzenia historyczne: powstanie w getcie warszawskim z Powstaniem Warszawskim.

 

.