Aktualizacja strony została wstrzymana

W. Brytania: mimo zakazów prawnych naukowcy tworzą ludzko-zwierzęce hybryd

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle stworzyli pierwsze w Wielkiej Brytanii embriony ludzko-zwierzęce. Za pomocą specjalnej metody uzyskali cytoplazmatyczne hybrydy, przenosząc ludzkie DNA do krowiej komórki jajowej, której własne jądro zostało usunięte – informuje KAI powołując się na BBC.

Embrionom pozwolono się rozwijać przez 3 dni, po czym zniszczono je ze względu na obowiązujące prawo. Naukowcy czekają na przegłosowanie ustawy w brytyjskiej Izbie Gmin, która pozwoli bez żadnych obostrzeń na kontynuowanie podobnych eksperymentów. Zwolennicy takich metod klonowania twierdzą, że pozwolą one skutecznie walczyć z chorobami, których przyczyną są wady genetyczne.

Powstający projekt ustawy skrytykował niedawno przewodniczący Konferencji Biskupów Szkocji kard. Keith M. Patrick O’Brien. Hierarcha stwierdził, że jest on „potwornym atakiem na ludzkie prawa, godność i życie”. Purpurat zgodził się spotkać z naukowcami popierającymi ustawowe zapisy, by porozmawiać o planowanych uregulowaniach w tej kwestii. Do spotkania ma dojść 22 kwietnia.

W przyszłym miesiącu parlamentarzyści brytyjscy zadecydują, co stanie się z ustawą o embriologii, która dopuszcza m.in. tworzenia hybryd ludzko-zwierzęcych. Obecnie naukowcy, chcący przeprowadzić podobne eksperymenty, muszą za każdym razem występować o pozwolenie do brytyjskiego Urzędu Regulacji Sztucznego Zapłodnienia i Embriologii (HFEA). Tymczasowe licencje na stworzenie hybryd otrzymały w styczniu tego roku dwie grupy genetyków. Pierwsza – kierowana przez dr Lyle’a Armstronga z Newcastle, druga – przez prof. Stephena Mingera z King’s College w Londynie.

W eksperymencie w Newcastle uzyskano embriony, zwane hybrydami cytoplazmatycznymi lub mieszańcami jądrowo-cytoplazmatycznymi. Powstają one dzięki umieszczeniu jądra komórki somatycznej w enukleowanej komórce jajowej. Pobudza się ją do podziałów prowadzących do rozwoju zarodka. Embrion w 99,9 proc. ma ludzki materiał genetyczny.

Embriony takie mają być źródłem pozyskiwania komórek macierzystych, zdolnych do przeobrażania się w dowolne tkanki organizmu. Tak naukowcy zamierzają tworzyć m.in. narządy do przeszczepów.

O inżynierach genetycznych z Newcastle było już głośno, gdy 2 lata temu oznajmili, że stworzyli ludzki embrion, będący rezultatem wymieszania materiału genetycznego trojga ludzi. W eksperymencie tym wykorzystano ludzkie zarodki odrzucone jako „wadliwe” przy produkcji embrionów do zapłodnienia in vitro. Także w tym przypadku embrionowi pozwolono rozwijać się przez kilka dni, po czym go uśmiercono.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl

 

.