Aktualizacja strony została wstrzymana

Dalszy ciąg rozgrabiania Polski: Plan prywatyzacji obejmie 736 spółek

Przygotowany przez resort skarbu program prywatyzacji na lata 2008-2011 obejmie 736 spółek Skarbu Państwa – powiedział Krzysztof Żuk.

Dodał, że wśród nich znajdą się tzw. resztówki, czyli spółki z udziałem Skarbu Państwa poniżej 10 proc.

Jak poinformował, program ten ma trafić do konsultacji kolegium resortu skarbu w najbliższy piątek. Jeżeli nie będzie uwag, zostanie on przekazany do uzgodnień międzyresortowych; w maju może być już przyjęty przez rząd.

W tym roku – jak mówił wiceminister – resort planuje zbycie akcji BGŻ oraz pierwszy etap prywatyzacji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Dalsza prywatyzacja PKO BP ma być kontynuowana za zgodą Rady Ministrów. „Rząd będzie decydował o dopuszczeniu (PKO BP – PAP) do dalszej prywatyzacji i o jej sposobie. Nie będziemy się z tym spieszyć. Chcemy działać w tym przypadku z namysłem i mieć akceptację Rady Ministrów” – powiedział wiceminister.

Jeszcze w tym roku resort chce podwyższać kapitał w sektorze energetycznym, m.in. w zakładach azotowych Tarnów i Kędzierzyn oraz w kopalni węgla kamiennego Bogdanka.

Ministerstwo skarbu szacuje przychody z czteroletniej prywatyzacji na poziomie ok. 27 mld zł.

„Ta kwota jest realna. Jest szansa uzyskiwania rocznych przychodów z prywatyzacji na poziomie 5-7 mld zł. Będzie to zależało od koniunktury giełdowej” – podkreślił wiceminister.

Przypomniał, że w ustawie budżetowej na 2008 r. wpisano 2,3 mld zł przychodów z prywatyzacji.

„Spółek, których nie chcemy prywatyzować nie jest dużo. Jest ich 46, w tym 25 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, bo resztę stanowią: Polska Agencja Prasowa, Telewizja Polska i Polskie Radio. PAP na pewno nie będziemy prywatyzować” – podkreślił Żuk.

Na liście spółek nie objętych prywatyzacją znajdą się także m.in.: PGNiG, PKN Orlen, Lotos, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, PERN, PPPP Naftoport, PSE – Operator, Bank Gospodarstwa Krajowego, KGHM, Agencja Rozwoju Przemysłu, Totalizator Sportowy, Kopalnia Soli w Wieliczce.

Za: gielda.onet.pl

 

.