Papież pobłogosławił nowe korony na obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

Aktualizacja: 2010-03-3 1:04 pm

Nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej będące wotum Narodu Polskiego w 100. rocznicy rekoronacji ikony pobłogosławił Benedykt XVI. Uroczystość odbyła się po dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Do Rzymu udała się 6-osobowa delegacja z Jasnej Góry na czele z przeorem o. Romanem Majewskim OSPPE. Benedykt XVI poprosił Polaków, by modlili się w jego intencjach na Jasnej Górze.

„To dzisiejsze wydarzenie było ścisłym nawiązaniem do tego, co działo się 100 lat temu, kiedy to Papież święty Pius X przekazał narodowi dar w postaci koron dla cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze po kradzieży w 1909 r. Wtedy wypowiedział znamienne słowa: «Dla ukochanego Narodu dar»” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Majewski. Przeor Jasnej Góry dodał, że teraz, kiedy naród jest wolny, sam, dobrowolnie może się na te korony składać i złożyć je w duchu wdzięczności, miłości i nadziei, jaką pokładamy w Maryi Królowej Polski. „Stąd konieczne było to błogosławieństwo Papieża, żeby Stolica Apostolska właśnie w osobie Benedykta XVI była obecna. Tak, jak wcześniej Pius X zrobił ten krok dla narodu, teraz ten naród prosi Papieża o takie błogosławieństwo dla tego votum w 100-lecie koronacji”.

O. Majewski dodał, że Papież spotkał się z delegacją z Jasnej Góry na zakończenie audiencji. „Kiedy powiedziałem Ojcu Świętemu, że przywieźliśmy korony, powiedział z uśmiechem: „Matka Boża ma tyle koron”. Wtedy nawiązałem do wydarzeń sprzed 100 lat. Ojciec Święty bardzo się tym zainteresował. Pochylił się nad koronami i słuchał opisu. Pokazywaliśmy mu szczególnie wyjątkowe kamienie w koronie: kamień z księżyca, z Marsa, z Merkurego. Te kamienie potwierdzone są badaniami różnych uniwersytetów na świecie łącznie z NASA. Są włączone w całą symbolikę korony Matki Bożej. Znajdują się w niej też kamienie z Groty Zwiastowania w Nazarecie, a korona Pana Jezusa przyozdobiona jest maleńkim kamieniem z Golgoty w Jerozolimie. Papież przyglądając się tym szczegółom powiedział: «Rzeczywiście korona ta spadła z nieba dla Matki Bożej»” – opowiada o. Majewski. Dodaje, że na zakończenie spotkania Benedykt XVI poprosił, by pamiętać o nim szczególnie w modlitwie przed obrazem Czarnej Madonny.

O. Roman Majewski wyraził nadzieję, że koronacja odbędzie się jeszcze w roku 100-lecia rekoronacji. „Myślę, że będzie to po zakończeniu wielkiej nowenny, jaką rozpoczęliśmy w styczniu pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Henryka Muszyńskiego. Nowenna pierwszych sobót, które na Jasnej Górze są obchodzone jako Soboty Królowej Polski w myśl sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Po tej nowennie pewnie będzie czas na koronację, a wypada to we wrześniu. Czy będzie to wrzesień, zobaczymy, dokładnej daty jeszcze nie ustalaliśmy” – powiedział przeor Jasnej Góry.

bz/ rv

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18984 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]