“Pizza żydowska” – ulubiony przysmak papieża Benedykta XVI

Aktualizacja: 2008-03-26 1:10 pm

Produkty znanej włoskiej piekarni wyrobów koszernych spotkały się z uznaniem w samym Watykanie.

Wilma Limentani, właścicielka starej, 453-letniej rzymskiej piekarni Boccione powiedziała, że właśnie otrzymała list od papieża Benedykta XVI, w którym dziekuje on za smaczne wyroby, a szczególnie za ulubione przez papieża biszkopty i ciasta migdałowo-rodzynkowe zwane “żydowską pizzą”.

Koszerne produkty tej piekarni przyniósł papieżowi jego żydowski lekarz – powiedziała Wilma Limentani w wywiadzie dla izraelskiej agencji informacyjnej Yediot Achronot.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) – www.bibula.com – na podstawie materiałów redakcyjnych

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Cały czas niewyjaśnioną kwestią (czekamy na opinie badaczy – prosimy o emaile) jest sposób sprawowania nadzoru rabinicznego nad wyrobami koszernymi, np. czy i jakie odmawia się modlitwy. Bo to, że takowe modlitwy odmawia się przy rytualnym uboju zwierząt, to wiadomo. Ale jak to wygląda w nadzorze nad produkcją innych wyrobów? To wszystko kieruje nas do zasadniczego pytania: jeśli rabin odmawia swoją, żydowską modlitwę (jaką? jakiej treści?) to na ile nie-chrześcijańska duchowość wpływa na nas?

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

“Duchowość nie-chrześcijańska

Najbardziej tajemniczym – i potencjalnie niezwykle groźnym dla świadomego chrześcijanina – jest element odmawianych przy certyfikowaniu produktów koszernych modlitwach rabina. Opinie na ten temat są sprzeczne i najczęściej oficjalnie twierdzi się, że modlitwy nie występują w procesie kashering i że jest to tylko nadzór związany z zachowaniem czystości składników i higieny. Trudno pogodzić się z tym faktem biorąc pod uwagę występowanie niezwykle szczegółowych przepisów, regulujących niemal każdy aspekt życia ortodoksyjnego Żyda. Jeśli zatem modlitwy te mają miejsce, to pozostaje do rozstrzygnięcia problem wpływu duchowości nie-chrześcijańskiej na naszą kondycję – tak fizyczną jak i duchową. […]”

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1865 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]