Manhattan: Rabin oskarżony o wyłudzenie 4 milionów dolarów

Aktualizacja: 2010-02-22 9:32 am

Rabin Milton Balkany z Brooklynu, oskarżony siedem lat temu o kradzież rządowych funduszy przeznaczonych na granty dla niepełnosprawnych dzieci, został aresztoany 18 lutego br. pod zarzutem wyłudzenia od funduszu inwestycyjnego z Connecticut 4 milionów dolarów dla dwóch żydowskich szkół.

63-letni rabin Balkany oskarżony został przez prokuratora o “wyłudzanie pieniędzy, szantaż i składanie fałszych zeznań” w czasie prowadzenia przez niego “wymyślnego spisku mającego na celu doprowadzenie do ruiny instytucji finansowej” – oświadczył prokurator.

Oskarżony szantażował i przedstawiał instytucji finansowej fałszywe informacje celem wyłudzenia funduszy dla szkoły Bais Yaakov School w brooklyńskiej dzielnicy Borough Park, w której sprawował funkcję dziekana, oraz dla szkoły Torah Vodaath.

Rabin Balkany nie przyznaje się do winy i sam oskarża prokuratorów o “opowiadanie bajek”. “Siedem czy osiem lat temu został oskarżony, z czego jednak rząd wycofał się. To co ma miejsce teraz jest jeszcze bardziej niedorzeczne.” – powiedział rabin Balkany po wyjściu z sądu federalnego na Manhattanie, skąd zwolniony został po uiszczeniu kaucji w wysokości 25 tysięcy dolarów.

“Jeśli zajmujesz się pomocą publiczną, to jest to cena jaką płacisz. Niewinny człowiek jest nieustannie ciągany i taplany w błocie.” – dodał rabin.

W odróżnieniu od poprzedniego oskarżenia sprzed lat, prokurator dysponuje jednak nagraniami audio i wideo, na których oskarżony wyłudza pieniądze od jednego z funduszy inwestycyjnych – prowadzonych przez, jak sam stwierdza rabin Balkany “wyznawców tej samej religii” – po czym pobiera czeki: 1,25 miliona dolarów dla szkoły Bais Yaakov i 2 miliony dolarów dla szkoły Torah Vodaath.

W 2004 roku rabin Balkany został oskarżony o nielegalne pobranie federalnych funduszy dla niepełnosprawnych dzieci, w wysokości 700 tysięcy dolarów. Zmuszony został spłacić część pieniędzy, jakkolwiek z niewiadomych powodów prokurator odstąpił wtedy od dalszego prowadzenia sprawy.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie NYDaily News
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18644 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]