Dziennik niemiecki: Wywiad BND dostarczał Mossadowi fałszywe paszporty niemieckie

Niemieckie służby wywiadowcze BND przekazały sfałszowane niemieckie paszporty agentom izraelskiego wywiadu Mossad, celem „prowadzenia przez nich misji na Bliskim Wschodzie” – ujawnił niemiecki dziennik Koelner Stadt-Anziger.

Dziennik cytuje wysokiego oficera niemieckiego wywiadu, który twierdzi, że agenci Mossadu korzystali z niemieckich paszportów w tajnych operacjach na Bliskim Wschodzie, których szczegółów jednak nie ujawnił.

Rzecznik wywiadu BND potwierdził długoletnią współpracę wywiadów niemieckiego i izraelskiego, lecz odmówił ustosunkowania się do informacji prasowej.

Wywiad BND i Mossad współpracują ze sobą od lat 1950., a agenci Mossadu korzystali wielokrotnie z fałszywych, przekazanych przez wywiady różnych krajów paszportów i innych dokumentów. Agencji izraelscy posługujący się fałszywymi dokumentami kanadyjskimi dokonali m.in. zamachu w 1996 roku na Khaled Meshal, przywódę Hamasu w Jemenie.

Informacja ujawniona przez niemiecki dziennik ma niewątpliwie związek z najnowszymi doniesieniami o zabójstwie innego przywódcy Hamasu, Mahomoud Al-Mabhoud, który został zamordowany przez, jak twierdzi policja w Dubaju, agentów Mossadu posługujących się tym razem paszportami brytyjskimi.

Zamachu dokonano 19 stycznia br. w pięciogwiazdkowym hotelu Al Bustan Rotana Hotel w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Policja dysponuje wysokiej jakości nagraniami filmowymi pochodzącymi z tzw. przemysłowego systemu kamer CCTV chroniącego hotel. Na filmie widać wchodzących do hotelu ucharakteryzowanych agentów oraz inne szczegóły akcji. Policja twierdzi, że zabójstwa dokonano przy pomocy zastrzyku fenolu w serce. Specjaliści uznają akcję za bardzo dobrze i profesjonalnie zorganizowaną i przeprowadzoną.

Zdaniem Izraela, Mahomoud Al-Mabhouh był powiązany z zabójstwem dwóch izraelskich żołnierzy w 1989 roku.  Poszukiwany przez służby izraelskie, był obiektem kilkukrotnych nieudanych zamachów na jego życie.

Organizacja islamska Hamas wygrała w 2007 demokratyczne wybory i sprawuje władzę w Strefie Gazy. Izrael nie godzący się z utratą kontroli nad newralgicznymi obszarami oraz dążący do totalnej kontroli na Bliskim Wschodzie, prowadzi nieustanne akcje zbrojne. Armia izraelska, zwana Izraelskimi Siłami Obronnymi – IDF, prowadząca wbrew nazwie wojnę agresyjną, w brutalnych i często ludobójczych akcjach zamordowała tysiące bezbronnych, niewinnych osób, w tym kobiety i dzieci.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Haaretz | http://www.haaretz.com/hasen/pages/ShArt.jhtml?itemNo=671448

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content