Źałobnemu nabożeństwu w Haiti przewodniczyli katolicki hierarchia i… szaman Voodoo

Na wyspie dotkniętej kataklizmem trzęsienia ziemi trwa usuwanie szkód i gospodarowanie pomocą otrzymaną z zagranicy. Towarzyszą temu żałobne nabożeństwa. Głównej ceremonii w stolicy kraju Port-au-Prince wspólnie przewodniczyli katolicki hierarcha i szaman zajmujący się voodoo.

Laleczki voodoo służące do rzucania czarów na ludzi, którzy, jak  twierdzą szamani, popełniają zło.

Laleczki voodoo służące do rzucania czarów na ludzi, którzy, jak twierdzą szamani, popełniają zło.

W nabożeństwa żałobne odbywające się obok zniszczonych kościołów w stolicy Haiti oraz w miejscach masowych grobów, gdzie pogrzebano większość ofiar katastrofy, włączyli się również pastorzy wyznań protestanckich.

Praktyki voodoo oraz katolicyzm to dwa wyznania, które na Haiti są traktowane jako oficjalne. Na wyspę voodoo trafiło na przełomie XVIII/XIX wieku, kiedy zaczęli tam trafiać niewolnicy z Afryki. A na Czarnym Lądzie pogańskie, magiczne praktyki są bardzo rozpowszechnione, a były jeszcze bardziej w tamtym czasie.

Stykając się z katolicyzmem przyniesionym przez francuskich kolonizatorów, niewolnicy nie chcieli porzucić swoich starych zabobonów i łączyli je z elementami chrześcijaństwa. Kościół katolicki stara się przekonywać mieszkańców Haiti, by zaprzestali tego synkretyzmu.

Początkowo po kryjomu, obecnie publicznie łączą swoją wiarę z dogmatami Kościoła, stosując wszystkie zakazane praktyki. Podstawę nowych praktyk stanowią „rytuały opętania”, podczas których jej uczestników wprowadza się w trans.

Zaraz po trzęsieniu ziemi amerykański pastor, baptysta Pat Robertson w telewizji CBN opowiadał, jak on i jego wierni pomagają ofiarom kataklizmu. W pewnym momencie stwierdził, że podejrzewa przyczynę trzęsienia ziemi: uważa, że jest to kara zesłana przez Boga na Haitańczyków za to, ze są wyznawcami voodoo i w przeszłości, w czasach, kiedy walczyli z Francuzami, zawarli pakt z diabłem. Pakt ten miał polegać na tym, że diabeł im będzie pomagał w walce z wojskami napoleońskimi, a oni w zamian oddadzą mu Haiti we władanie na 200 lat.

mm/FF

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/zaloba_nahaiti_przewodnicza_jej_biskup_i_kaplan_voodoo | Å»ałoba na Haiti. Przewodniczyli jej biskup katolicki i szaman Voodoo

Skip to content