Messori: “Lourdes” to ateistyczny film, niech go sobie oglądają masoni

Aktualizacja: 2010-02-12 2:59 pm

Słynny katolicki dziennikarz Vittorio Messori na łamach “Corriere della Sera” ostro krytykuje kościelnych entuzjastów “Lourdes”. Według niego film jest z gruntu ateistyczny.

Jako dowód Messori przytacza przychylne opinie włoskiej masonerii. Cytuje także bardzo pochlebne głosy ze środowisk ateistycznych. – Myślę, że słusznie uczynił włoski związek ateistów, agnostyków i racjonalistów, przyznając mu swoją prześmiewczą nagrodę. Ateiści twierdzą, że film Jessiki Hausner może pomóc utracić wiarę tym, którzy nie dojrzeli jeszcze do światopoglądu wyzbytego złudzeń i sceptycznego – napisał Messori.

Dziennikarz dokonuje wnikliwej analizy obrazu: – Radykalny ateizm filmu polega na głoszeniu, że chrześcijaństwo umarło, ponieważ papierek lakmusowy, jakim jest Lourdes, pokazuje, że obumarły trzy cnoty teologiczne, na których się on opierał: umarła Wiara, umarła Nadzieja, umarła i Miłość, mimo pozorów praktykowania jej przez wolontariuszy – pisze na łamach włoskiego dziennika.

Dziennikarza dziwi aprobata niektórych środowisk katolickich z jaką spotkał się film. – Cóż więc można powiedzieć o nagrodzie, przyznanej przez katolickich filmowców, należących do uznanego oficjalnie przez Stolicę Apostolską stowarzyszenia? Co rzec o archidiecezji Mediolanu, która postanowiła sponsorować to dzieło, rozpowszechniając je w parafiach? Jedyne dla tego wytłumaczenie widzi w politycznej poprawności filmu, która neguje wiarę “ostro w treści, ale łagodnie w formie”. Jego zdaniem to mogło zmylić duchownych, którzy są entuzjastami filmu.

Film austriackiej reżyser Jessiki Hausner miał polską premierę 29 stycznia 2010 roku. Zdobył m.in. nagrodę za najlepszy film 24. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

eMBe/Wiara.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=18303 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]