Aktualizacja strony została wstrzymana

USA: Kościół ostrzega przed pseudokatolicką organizacją

Organizacja New Ways Ministry z amerykańskiego stanu Maryland nie ma nic wspólnego z doktryną katolicką – ostrzegł przewodniczący episkopatu USA kard. Francis George. W specjalnym oświadczeniu hierarcha zwrócił uwagę na to, że organizacja od kiedy powstała w 1977 roku „budzi poważne wątpliwości, co do zgodności z nauczaniem Kościoła na temat homoseksualizmu”.

Organizacja ta prowadzi „duszpasterstwo” dla homoseksualistów. „Podobnie jak inne grupy, które uważają się za katolickie, lecz zaprzeczają głównym aspektom kościelnego nauczania, organizacja New Ways Ministry nie została uznana przez Kościół i nie może mówić w imieniu katolików w USA” – zaznaczył purpurat, przypominając, że małżeństwo – w przeciwieństwie do tego, co twierdzą członkowie grupy – jest związkiem mężczyzny i kobiety.

Agencja katolicka CNS przypomina, że New Ways Ministry została założona przez o. Roberta Nugenta SAC i s. Jeannine Gramick. W 1999 roku Watykan wezwał tę organizację do zaprzestania działalności z powodu „dwuznaczności i błędów” zawartych w głoszonych przez nią poglądach. Salwatorianin podporządkował się dyscyplinie kościelnej, jednak zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame odmówiła posłuszeństwa. Ostatecznie wystąpiła ona z macierzystego zakonu i wstąpiła do amerykańskich loretanek. Wciąż jest aktywistką New Ways Ministry.

Źródło: KAI

KOMENTARZ BIBUŁY: Więcej o organizacji New Way Ministry oraz o ruchu homoseksualnym w Kościele, w analizie pt „Kryzys w Kościele Powszechnym na przykładzie sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Mini-analiza zagadnień homoseksualizmu”.
Opracowanie  to ukazało się na stronie internetowej „Laudetus Iesus Christus” dnia 19 maja 2002 roku i było tam dostępne do czasu zamknięcia strony, a następnie zostało opublikowane przez pismo BIBUŁA. Jak sama data wskazuje, opracowanie powstało przed główną falą publikacji w prasie amerykańskiej, ukazującej skalę zjawiska. Od tego czasu można byłby uzupełnić je materiałami z setek procesów sądowych, zeznań świadków czy samych sprawców. Zjawisko to, skutkujące astronomicznymi odszkodowaniami, bankructwami diecezji, upłynnianiem zasobów kościelnych, sprzedażą kościołów, gruntów kościelnych, klasztorów, seminariów – w sumie: słabnięciem pozycji Kościoła, okazuje się jednak stanowić niewystarczającą lekcję dla współczesnych hierarchów, którzy jeśli decydują się na jakieś potępienie, to czynią to z 30-letnim poślizgiem (sic!). W ciągu tego czasu – czasu pontyfikatu Jana Pawła II – wspomniany dysydent, założyciel ruchu New Ways Ministry cieszył się niemal nieustannym poparciem Konferencją Biskupów Amerykańskich (NCCB i USCC), gdzie służył jako konsultant.

Za: PiotrSkarga.pl | http://www.piotrskarga.pl/ps,4814,2,0,1,I,informacje.html | USA: Kościół ostrzega przed pseudokatolickÄ… organizacjÄ…

Skip to content