Powikłania po pigułce “następnego dnia”

Aktualizacja: 2010-01-27 3:01 pm

Hiszpański urząd do spraw leków i wyrobów medycznych (AEMPS – Agencia Espanola de Medicamentos y Productos Sanitarios) opracował raport odnoszący się do działań niepożądanych (skutków ubocznych) stosowania zarejestrowanych w Hiszpanii leków. Przy preparatach antykoncepcji postkoitalnej (antykoncepcja „po stosunku”) wymienia się ciążę pozamaciczną i zakrzepicę żył głębokich.

Według ogólnokrajowego dziennika La Razon, opublikowane ustalenia urzędu są odmienne od rozpoznania Ministerstwa Zdrowia. Zdaniem pracowników ministerstwo pigułka „dzień po” jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia kobiet. Tymczasem AEMPS podkreśla, że pigułkę dyskwalifikuje występowanie u pacjentek zakrzepicy.

Zakrzepica żył głębokich to zagrażający życiu stan chorobowy polegający na powstaniu skrzepu w układzie żył głębokich. Fragment zakrzepu może oderwać się i z biegiem krwi dostać się do prawego przedsionka, prawej komory serca i dalej, do rozgałęzień tętnicy płucnej. Przy dużej skrzeplinie dochodzi do zaklinowania się jej w przedsionku lub komorze, co prowadzi do nagłego zgonu. Mniejsze fragmenty zatykają naczynia krążenia małego i wywołują zatorowość płucną.

Raport urzędu do spraw leków opublikowano niespełna cztery miesiące po dopuszczeniu przez rząd do sprzedaży pigułki „dzień po” bez recepty. Na hiszpańskim rynku farmaceutycznym nie ma żadnych regulacji, które zapobiegałyby nadmiernemu korzystaniu z preparatu. Młode kobiety kupują pigułkę według własnego uznania.

Ustalone przez AEMPS skutki uboczne zażycia pigułki nie od razu są drastyczne, ale mówią same za siebie. Wśród kobiet, które przyjęły jedną dawkę preparatu antykoncepcji postkoitalnej odnotowano: krwawienie (30,89 proc), nudności (13,7 proc.), znaczne zmęczenie (13,34 proc.), bóle brzucha (13.27 proc.), bóle głowy (10.3 proc.) i inne.

[Za: CNA – 19.01.2010 r. via SPUC – 20.01.2010 r.]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=17662 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]