Odwet za patrioty w Morągu – Rosja zapowiada wzmocnienie marynarki wojennej na Morzu Bałtyckim

W odpowiedzi na plany rozmieszczenia w Polsce, w pobliżu granicy z obwodem kaliningradzkim, amerykańskiej baterii rakiet Patriot, Rosja zamierza wzmocnić swoją Flotę Bałtycką. Oprócz pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Iskander, na Morzu Bałtyckim ma się pojawić większa liczba korwet z rakietami dalekiego zasięgu, jak i łodzi podwodnych.

– Wzmocniona zostanie przede wszystkim nawodna, podwodna i lotnicza część Floty Batyckiej – podkreślił w rozmowie z RIA-Nowosti anonimowy przedstawiciel rosyjskiej marynarki wojennej. Informator zaznaczył, że główny akcent zostanie położony na uzupełnienie okrętów Floty Bałtyckiej o jednostki bojowe klasy „korweta”, wyposażone w precyzyjne pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Nie wykluczył, że Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej operująca na Bałtyku zostanie wzmocniona konwencjonalnymi okrętami podwodnymi oraz będącymi w trakcie budowy okrętami podwodnymi typu Łada. Z kolei ekspert z ministerstwa obrony Rosji – Igor Korotczenko, w rozmowie z rosyjskim dziennikiem „Wiedomosti” stwierdził, że Rosja może w obwodzie kaliningradzkim umieścić także rakiety taktyczne typu Iskander. Wcześniej Rosjanie grozili iskanderami, gdy była mowa o umieszczeniu w Polsce i Czechach amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Oficjalnie rosyjskie ministerstwo obrony zaprzecza tym rewelacjom. „Podana przez niektóre media informacja o rzekomym wzmocnieniu nawodnej, podwodnej i lotniczej części Floty Bałtyckiej w związku z rozmieszczeniem w Polsce w pobliżu granic z Rosją amerykańskich wyrzutni rakietowych Patriot jest niezgodna z rzeczywistością” – przytacza oświadczenie resortu PAP.
Rakiety Patriot wraz z setką amerykańskich żołnierzy będą stacjonowały w Morągu okresowo. Początkowo mają się pojawić ich nieuzbrojone wersje i zmieni się to dopiero po ratyfikowaniu umowy przez parlament i podpisaniu jej przez prezydenta. Prawdopodobnie więc pierwszy rotacyjny pobyt rakiet na naszym terytorium rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia. – W tym tygodniu rozpoczęła się ratyfikacja porozumienia SOFA, zatem cały proces wchodzi w nową fazę. Mam nadzieję, że Sejm będzie gotów do zakończenia ratyfikacji przed połową lutego, i po podpisie prezydenta umowa umożliwi stronie amerykańskiej przysłanie do Polski po raz pierwszy baterii Patriot wraz z obsługą na przełomie marca i kwietnia – zaznaczył Bogdan Klich, minister obrony.

Marta Ziarnik

Za: Nasz Dziennik, Piątek, 22 stycznia 2010, Nr 18 (3644) | http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100122&typ=sw&id=sw23.txt

Skip to content