Bp Pieronek: „Nie” dla ingerencji Żydów w wewnętrzne życie Kościoła

Uważam, że czas skończyć z kryminalizacją tego wielkiego papieża – stwierdził bp Tadeusz Pieronek w wywiadzie dla włoskiego portalu Pontifex.it. Komentował w ten sposób protesty części środowisk żydowskich przeciwko wyniesieniu na ołtarze papieża Piusa XII. – Krytyka tak, dyktat nie – oświadczył.

Hierarcha odniósł się głównie do najczęściej stawianego zarzutu Piusowi XII, jakoby milczał wobec holocaustu. – Nie rozumiem tej chęci ze strony Żydów, by wtrącać się w sprawy Kościoła katolickiego, który ma prawo ogłaszać świętym tego, kogo chce – powiedział.

Dodał też, że żaden biskup katolicki nie kwestionował decyzji żydowskich. – Każdy może dokonać oceny historycznej, jakiej chce, ale niech szanuje Kościół – podsumował. Wskazał też, skąd mogą się brać powtarzane często oskarżenia Piusa XII.

– Wielu wypowiada się w sprawach, których nie znają, wychodząc od uprzedzeń czy fałszywych książek, pisanych na zamówienie KGB – powiedział. Jako jedną z nich wymienił sztukę z 1963 r. „Namiestnik”, autorstwa komunizującego dramaturga Rolfa Hochutha. Ten paszkwil Hochutha zapoczątkował szerzenie się „czarnej legendy” papieża Pacellego. – Komunistyczna nikczemność – ocenił bp Pieronek „Namiestnika”.

W 2007 roku Ion Pacepa, były oficer rumuńskiej Securitate, który w latach 70. uciekł na Zachód, ujawnił, że dramaturg był inspirowany do napisania sztuki przez sowieckie KGB. Według Pacepy w 1963 roku, w ramach operacji „Seat-12”, gen. Iwan Agajanc, ekspert KGB od dezinformacji, dostarczył Hochuthowi materiały na temat Piusa XII sfabrykowane wcześniej przy pomocy Securitate.

mm/Onet.pl/Pontifex.it

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/bp_pieronek_krytykuje_zydow

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content