Izraelski adwokat skazany na 12 lat więzienia za wyłudzenie 240 milionów dolarów od 'ocalałych z Holokaustu’

Sąd w Tel Awiwie uznał winnym i skazał 19 lutego br. izraelskiego prawnika, Yisraela Perry na 12 lat pozbawienia wolności oraz 6 milionów dolarów grzywny, za wyłudzenie 240 milionów dolarów od osób określanych mianem „ocalałych z Holokaustu”.

Perry, który reprezentował dziesiątki „ocalałych z Holokaustu” jako adwokat w rozmowach z instytucjami niemieckimi i zagarnął im prawie ćwierć miliarda dolarów, nie przyznaje się do winy i zapowiedział odwołanie do izraelskiego Sądu Najwyższego.

 

KOMENTARZ BIBUŁY: Oryginalne brzmienie informacji przekazanej przez izraelski serwis JTA mówi, że Perry „oszukał kilka tuzinów ocalałych z Holokaustu”. Policzmy. Kilka tuzinów to, dajmy na to z sześć tuzinów, czyli 72 osoby. Weźmy teraz te 240 milionów dolarów, które „ocalali z Holokaustu” twierdzą, że obrotny pan Perry przywłaszczył sobie, podzielmy przez 72 i wychodzi, że każdy z tej grupy „ocalałych” miał otrzymać po 3,3 miliona dolarów odszkodowania. Ciekawe co to za uprzywilejowana grupa „ocalałych”, bo oficjalni przedstawiciele izraelskich „ocalałych” twierdzą, że niemal nie stać ich na chleb przy obecnych niskich zapomogach. Czyżby grupka cwanych została oszukana przez jeszcze bardziej cwanego?

No i pozostaje jeszcze rozwikłanie zagadki samej definicji „ocalałych”. Otóż definicja „ocalałych z Holokaustu” (Holocaust survivors) jest niezwykle elastyczna i obejmuje „Każdego Żyda, który żył przez jakikolwiek okres czasu w kraju, który był pod okupacją nazistowską, bądź w którymś z państw sprzymierzonych [z nazistowskimi Niemcami].” Jest to najpowszechniej obowiązujące definicja używana m.in. przez Jacoba Ukles, eksperta do spraw demografii środowiska żydowskiego, prof. Sergio DellaPergola z Hebrew University w Jerozolimie, a także przez Sekretarza Stanu USA Lawrence Eagelburgera, który jest szefem międzynarodowej komisji roszczeniowej ICHEIC. Oznacza to, że każdy Żyd, który przez np. jeden dzień w 1934 roku mieszkał – a może tylko tymczasowo przebywał – w hitlerowskich Niemczech, jest „ocalałym z Holokaustu”.

 

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content