Irlandia: Uczennica katolickiej (?) szkoły zawieszona za noszenie odznaki św. Patryka; Biskup chowa głowę w piasek

15-letnia uczennica katolickiej (?) szkoły St. Eugene’s College w Roslea (Irlandia), została zawieszona w prawach ucznia, ponieważ odmówiła zasłonięcia bądź zdjęcia dwóch religijnych odznak: św. Patryka i Anioła Stróża.

Matka Cathriny McDermott, Ann, zaszokowana decyzją dyrekcji szkoły zapowiedziała, że jej córka będzie dalej nosiła na swojej marynarce szkolnej odznaki religijne, gdyż nosi je nieprzerwanie od dzieciństwa. Catrina już jako 4-letnie dziecko zaczęła nosić katolickie emblematy, ukazujące jej przywiązanie do wiary katolickiej. „Cathrina nie wstydzi się wyznawanej religii i nie chce zasłaniać jej symboli.” – powiedziała pani Ann, i dodała, że: „To jest szkoła katolicka, zatem na pewno uczniowie powinni mieć prawo do noszenia katolickich emblematów.”

Martin Knox, dyrektor szkoły utrzymuje jednak, że regulamin szkolny jest bardzo wyraźny jeśli chodzi o noszenie emblematów. Powiedział on, że Cathrina została zawieszona po dwóch tygodniach rozmów, które jednak nie przyniosły rezultatów. Utrzymuje on, że „Jeśli rodzice będą upierali sę przy wysyłaniu do szkoły swego dziecka noszącego emblematy, to na pewno naszą reakcją nie będzie padnięcie na kolana. Będę zmuszony rozmawiać na ten temat na zebraniu zarządu.”

Najbardziej bulwersującą postawę przyjął jednak miejscowy biskup, który zamiast stanąć w obronie ucznia chcącego w najbardziej normalny sposób wyznawać swoją wiarę, poprzez rzecznika prasowego powiedział, że „To jest wewnętrzna sprawa szkoły i nie będziemy jej komentowali.”

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content