Brazylia: zamordowano już 6 księży; usiłowanie morderstwa polskiego misjonarza

Aktualizacja: 2009-12-18 11:20 am

Rosnącą falę przestępczości w Brazylii oraz kolejne ataki na kapłanów potępił tamtejszy Kościół. W tym roku zamordowano w Brazylii już sześciu księży. Doszło też do napadu na polskiego misjonarza.

W niedzielę (13 grudnia) polski misjonarz (Fidei Donum) 65-letni ks. Marian Ustaszewski podczas Mszy z udziałem dzieci został zaatakowany przez 30-letniego mężczyznę, który chciał go zabić. Marcos Buzzini Guimarães Teixera oblał alkoholem twarz i paramenty kapłana. Ponieważ w Mszy uczestniczył szef miejscowej policji wraz z kilkoma policjantami, napastnik został przez nich aresztowany pod zarzutem usiłowania morderstwa. Znaleziono u niego zapalniczkę i zapałki. Ks. Ustaszewski od 15 lat jest proboszczem w ponad dwudziestotysięcznym miasteczku Tanabi (diecezja Rio Preto), oddalonym o 477 km od São Paulo.

Polski misjonarz został poddany badaniom lekarskim, podczas których stwierdzono lekkie zranienie oczu. Po zaaplikowaniu leków przeciw zakażeniu powrócił do swojej parafii. W wywiadzie dla brazylijskich mediów ks. Marian powiedział: „Winniśmy się modlić za tego człowieka i przebaczyć jej wobec Boga. Bardzo potrzebuje on światła Bożego, naszego przebaczenia i wyrozumiałości”. Był to pierwszy przypadek takiego napadu w życiu naszego misjonarza.

Nocą następnego dnia 14 grudnia, w innym regionie Brazylii, w pobliżu miasta Itajaí, w stanie Santa Catarina, został zasztyletowany 46-letni ks. Alvino Broening – kapelan miejscowego uniwersytetu (Univali).

Z. Malczewski TChr, Brazylia

Za: Radio Watykańskie -- [Org. tytuł: « Brazylia: ataki na księży»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=16726 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]