Aktualizacja strony została wstrzymana

Chicago: Aresztowanie Polaka-członka organizacji naonazistowskiej za zbezczeszczenie cmentarza żydowskiego

Policja w Chicago zatrzymała 21-letniego Polaka – Mariusza Wdziekońskiego, który podejrzany jest o zniszczenie 57 nagrobków na cmentarzu żydowskim Westlawn Cementary. Jak donosi Chicago Sun-Times, Wdziękoński należy do neonazistowskiej organizacji National Socialist Movement – „NSM88” oraz „miał związki z neonazistowskimi organizacjami w Polsce”. Podejrzany, przebywający w Stanach Zjednoczonych od 4 lat, przyznał się do popełnienia przestępstwa. Namalował on na nagrobkach swastyki i inne napisy „wyższości rasy aryjskiej”. Policja początkowo sądziła, że zbezczeszczenia cmentarza dokonało kilka osób, jednak ustalono, że Wdziękoński działał samodzielnie. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Strona internetowa neonazistowskiej organizacji odcina się od incydentu, posługując się retoryką „obrony praw białego człowieka i ochrony naszej Europejskiej kultury i tradycji.” NSM88 zapomina jednak dodać, że do tej neonazistowskiej „tradycji” należą obozy koncentracyjne przygotowane i prowadzone przez wyznawców „wyższości rasy”.

DODANO 11 lutego 2008: Informację o aresztowaniu Wdziekońskiego, BIBUŁA zamieściła 4 lutego, a np. Gazeta Wyborcza dopiero 11 lutego, czyli 7 dni później (Gazeta Wyborcza – 2008-02-11 – ostatnia aktualizacja 2008-02-11 10:21). Czy tak ma wyglądać informowanie Czytelników o bieżących wydarzeniach? Niestety, nie pierwszy to raz gdy niektóre informacje – nawet te wydawałoby się korzystne dla filosemickich środowisk – nie przedostają się zanim nie zostaną przefiltrowane przez faktycznie działającego Cenzora.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content