Aktualizacja strony została wstrzymana

Odpust zupełny na 150-lecie objawień Matki Bożej w Lourdes

Przed niedzielną modlitwą na Anioł Pański, Ojciec Święty Benedykt XVI przypomniał o nadchodzącej 150 rocznicy objawień Matki Bożej w Lourdes – informuje portal Sanctus.pl. Przed rozpoczęciem roku jubileuszowego (8.12.2007 – 8.12.2008) Papież udzielił z tej okazji odpustu zupełnego. Na całym świecie można go uzyskać w sam dzień rocznicy, czyli 11 lutego 2008 roku, oraz przez całą poprzedzającą go nowennę – od 2 do 11 lutego.

Odpust zupełny otrzymuje się pod zwykłymi warunkami spowiedzi sakramentalnej, Komunii Świętej i modlitwy w intencji Ojca Świętego. W Lourdes można go uzyskać codziennie przez cały rok jubileuszowy, modląc się tam w czterech miejscach. Dekret Penitencjarii Apostolskiej proponuje jako najodpowiedniejszą taką kolejność ich odwiedzania: miejsce chrztu św. Bernadety, jej dom rodzinny, Grota Massabielska, gdzie miała objawienia, oraz kaplica hospicjum, w której przystąpiła do Pierwszej Komunii.

W każdym z tych miejsc należy zatrzymać się z pobożnym skupieniem, odmawiając na zakończenie „Ojcze nasz”, wyznanie wiary i specjalną modlitwę jubileuszową albo jakieś inne wezwanie maryjne.

Dla uzyskania odpustu zupełnego w dniach od 2 do 11 lutego 2008 roku, oprócz zwykłych warunków spowiedzi, komunii i modlitwy w intencji papieża, należy pobożnie nawiedzić wizerunek Matki Bożej z Lourdes wystawiony do czci publicznej w jakimkolwiek kościele, kaplicy, grocie czy innym godnym miejscu.

Odpust zupełny mogą wówczas uzyskać również osoby niemogące z powodu choroby, wieku czy innych uzasadnionych przyczyn wyjść z domu. Odwiedzają one wtedy w duchu wspomniane miejsca, odmawiając przepisane modlitwy i postanawiając spełnić trzy zwykłe warunki odpustu, gdy to będzie możliwe.

Źródło: Sanctus.pl, PiotrSkarga.pl, radiovaticana.orgZa: Najwyższy Czas! – 3 Lutego 2008 r


Skip to content