Moskwa: Aresztowanie rosyjskiego Żyda i obywatela Izraela – przywódcę największej mafii świata

Aktualizacja: 2008-01-27 11:24 am

Moskiewska policja zatrzymała rosyjskiego Żyda i obywatela Izraela, Semiona Mogilevicza, poszukiwanego od wielu lat przez międzynarodowe służby specjalne, w tym amerykańskie FBI, jako przywódca “Czerwonej Mafii”. Mogilevicz podejrzany jest o przestępstwa podatkowe, pranie brudnych pieniędzy, wspieranie prostytucji i przemyt uranu.

61-letni Mogilevicz, aresztowany 23 stycznia br. wraz ze swoim ochroniarzem, uważany jest za przywódcę jednej z najgroźniejszych mafii na świecie, ocenianej również jako największa mafia na świecie – rosyjskiej “Czerwonej Mafii”. Od wielu lat “ukrywał się w Rosji”. W momencie zatrzymania legitymował się jednym z wielu paszportów – tym razem wystawionym na fikcyjne nazwisko Siergiej Schneider. Jak stwierdza policja rosyjska, zebrane dokumenty policyjne z Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier i Stanów Zjednoczonych, wskazują, że majątek Mogilevicza sięga setek milionów dolarów.

Urodzony na Ukrainie Mogilevicz, zdobył swój majątek “skupując państwowe firmy b. Związku Sowieckiego, sprzedawane tanio [po rozpadzie Imperium]”. Międzynarodowa policja podejrzewa, że w trakcie tych procederów, działał on dokonując “aktów kryminalnych”. Powiązany jest on ze skandalem prania brudnych pieniędzy poprzez Bank of New York.

Gazeta Moscow Times w artykule z 2003 roku przypomina, że Mogilevicz posiadał swoje firmy na Węgrzech i Rumunii, które należały do sieci służącej do “prania brudnych pieniędzy przy sprzedaży gazu do Polski przez energetyczną firmę rosyjską”.

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1620 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]