Nowy pastorał papieża Benedykta XVI

Aktualizacja: 2009-11-28 8:39 pm
W dniu dzisiejszym Ojciec Święty przewodniczył będzie pierwszym Nieszporom pierwszej niedzieli Adwentu, rozpoczynającej rok liturgiczny. New Liturgical Movement informuje, że od tej uroczystości Benedykt XVI będzie używał nowego pastorału. Na łamach Osservatore Romano, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, mons. Guido Mairni, wyjaśnia, że swym kształtem jest on podobny do feruli Piusa IX, którą papież do tej pory używał.

Nowa ferula papieska została – podobnie jak ferula Piusa IX – przekazana Rzymowi w 1877 roku przez stowarzyszenie rzymskie Circolo San Pietro, wspierające papiestwo, założone w 1869 roku. Jest ona jednak nieco poręczniejsza i lżejsza od dotychczas używanej przez Ojca świętego feruli, co będzie ułatwiało posługiwanie się nią w czasie liturgii.
Z przodu, w samym centrum krzyża, przedstawiony jest Baranek Boży, zaś na jego końcach umieszczone są symbole czterech ewangelistów. Ramiona krzyża przyozdobione wzorem przypominający sieci, co wskazuje na to, że Namiestnik Chrystusowy jest ‘rybakiem ludzi’. Na odwrocie, w centrum, znajduje się monogram Chrystusa Chi – Rho, zaś na końcach krzyża widnieją wizerunki czterech Ojców Zachodu i Wschodu: św. Augustyna, św. Ambrożego, św. Atanazego i św. Jana Chryzostoma. Na szczycie trzonu umieszczony zaś jest herb Benedykta XVI

Autor: Bartłomiej Krzych

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=16111 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]