Watykan zakazał handlu żydowskim kupcom na Placu św. Piotra

Aktualizacja: 2008-01-21 1:36 pm

Grupa mieszkających w Rzymie żydowskich kupców urządziła protest w sobotę, 19 stycznia br., na granicy miasta Rzymu i państwa Watykańskiego, w związku z decyzją Watykanu odbierającą kupcom licencję na prowadzenie sklepików z pamiątkami ulokowanymi na Placu św. Piotra.

Jedenastu kupców, wymachując flagami Izraela, urządziło kilkugodzinną pikietę przy wejściu na Plac, żądając przywrócenia im praw do sprzedaży pamiątek. Jak się twierdzi, kupcy żydowscy prowadzili sklepiki z pamiątkami na Placu św. Piotra od czasów pontyfikatu papieża Pawła IV (1555-1559). Spośród 113 obecnie istniejących sklepików, 112 należy do kupców żydowskich. Po zjednoczeniu Włoch w 1870 roku i utracie politycznych wpływów Papieża, kupcy od razu zwrócili się do władz Włoch o pozwolenia na handel.

“Urtisi”, czyli nachalni kupcy sprzedający dewocjonalia, mogli prowadzić swoje sklepiki do grudniu 2007 roku na terenie całego Rzymu, jak również na Placu św. Piotra. Tydzień temu jednak, prezydent Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, kardynał Giovanni Lajolo, zakazał handlu na Placu, na powierzchni zaczynającej się od kolumnady Berniniego.

Lelo Zarfatti, przewodniczący stowarzyszenia “urtisi” powiedział w wywiadzie dla pisma Il Corriere della Serra, iż “Sprzedawaliśmy pamiątki na Placu św. Piotra w ciągu ostatnich 50 lat na podstawie ustnej zgody udzielonej przez prefekta Watykanu. 8 grudnia 2007 roku powiedziano nam, że nie możemy już sprzedawać na Placu, ale przecież jedyne o co prosimy, to [zezwolenia] na prowadzenie naszej uczciwej działalności.” Rzecznik prasowy mieszkających w Rzymie Żydów, Riccardo Pacifici powiedział, że “W Rzymie mieszka 9000 rodzin i co najmniej 400 z nich zajmuje się handlem ulicznym. […] Zatem każde restrykcyjne działanie może spowodować wielką tragedię dla naszej społeczności.”
Twierdzi się, że główny Rabin Rzymu, Riccardo Di Segni popiera kupców. W Rzymie mieszka oficjalnie 15 tysięcy Żydów.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1604 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]