Potępienie UPA i pamięć ofiar – Uchwała sejmiku opolskiego

Prężnie działający pod przewodnictwem p. Witolda Listowskiego Kędzierzyńsko-Kozielski Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich osiągnął kolejny sukces w postaci doprowadzenia do szczęśliwego zakończenia batalii o podjęcie przez Sejmik Województwa Opolskiego rezolucji upamiętniającej ofiary dokonanego na Polakach na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej przez zbrodniarzy wywodzących się z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii. Rezolucja została podjęta przez Sejmik 27 października 2009 r. (Uchwała Nr XXXVII/378/2009). Oto jej treść:

„REZOLUCJA SEJMIKU WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO
w sprawie upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej


Sejmik Województwa Opolskiego oddaje cześć Polakom i obywatelom II Rzeczypospolitej Polskiej innych narodowości, pomordowanym na Kresach Rzeczypospolitej przez zbrodniarzy wywodzących się z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Sejmik Województwa Opolskiego potępia zbrodniarzy, którzy dokonali ludobójstwa na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej i jednocześnie wyraża uznanie i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy z narażeniem własnego życia nieśli pomoc swoim polskim sąsiadom.

Sejmik Województwa Opolskiego składa hołd Źołnierzom Samoobrony Kresowej, oraz Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy podjęli bohaterską walkę w obronie polskiej ludności cywilnej.

Sejmik Województwa Opolskiego uważa, że przywrócenie prawdy historycznej o tragedii Polaków na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej jest niezbędne do pojednania pomiędzy narodami polskim i ukraińskim.”

Brawa dla Kresowian z Kędzierzyna-Koźla, brawa także dla Sejmiku. W takim momencie nieważne staje się to, co było – problemy, niechęć, brak odwagi i polityczna poprawność – liczy się to, co jest i co będzie, czyli uchwała, która jak najlepiej świadczy, i świadczyć będzie w przyszłości, o postawie Sejmiku Opolskiego niezależnie od jego wewnętrznych podziałów politycznych.

Za: Jednodniówka Narodowa | http://jednodniowka.pl/news.php | Uchwała sejmiku opolskiego - potępienie UPA i pamięć ofiar

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content