Posoborowi biskupi-apostaci zadowoleni, że traktat lizboński wchodzi w życie, gratulują nowemu prezydentowi UE

Aktualizacja: 2009-11-21 11:00 pm

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) wyraziła zadowolenie z powodu rychłego wejścia w życie traktatu lizbońskiego. Biskupi zapowiedzieli też wydanie dokumentu na temat promowania wolności religijnej w Unii i liczą na zacieśnienie kontaktów między Kościołem a instytucjami UE.

Przewodniczący COMECE, biskup Rotterdamu Adrianus van Luyn w imieniu obecnych biskupów pogratulował Hermanowi van Rompuy wyboru na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, a Catherine Ashton na stanowisko wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych. Biskupi wyrazili nadzieję, że te dwie osoby będą promowały Unię Europejską, jako “strażnika pokoju i sprawiedliwości zdeterminowanego do propagowania różnorodności w jedności”.

Podczas ostatniej sesji plenarnej COMECE biskupi wyrazili zadowolenie z rychłego wejścia w życie traktatu lizbońskiego. Traktat ten wprowadza artykuł 17 stanowiący, że Unia uznaje specyficzny wkład Kościołów i związków wyznaniowych, i że będzie z nimi prowadziła otwarty, przejrzysty i regularny dialog. Bp van Luyn podkreślił, że dotychczasowy dialog z instytucjami europejskimi był owocny, a obecnie można liczyć na jego intensyfikację.

Europejscy pasterze z zadowoleniem powitali także rezolucję Rady Unii Europejskiej z 16 listopada br., która mówi o promowaniu wolności religijnej w politykach Unii, zwłaszcza w relacjach z innymi państwami.

MaRo/RV

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=15937 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]