Aktualizacja strony została wstrzymana

Kanada: Watykański hierarcha skazany za molestowanie polskich chłopców

Były watykański przedstawiciel i bliski współpracownik papieża Jana Pawła II, skazany został przez sąd kanadyjski za akty molestowania seksualnego.

Monsignor Bernard Price, 72-letni b. sekretarz generalny watykańskiego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary (Propaganda Fidei), skazany został 14 stycznia br. przez sąd w Ontario, na cztery lata pozbawienia wolności za molestowanie seksualne 13 chłopców służących w parafii jako ministranci. Przypadki molestowania miały miejsce w latach 1964-84 w Ottawie.

Akt oskarżenia zawierał ponad 30 zarzutów molestowania chłopców w wieku od 12 do 15 lat, pochodzących głównie z polskiej społeczności lokalnej miejscowości Wilno niedaleko Algonquin Park w prowincji Ontario. Oskarżony wyraził skruchę i – jak stwierdza depesza – przyznał się do 12 zarzutów.

Przypadki molestowania miały miejsce w prywatnym mieszkaniu księdza Prince w Ottawie oraz w domach pokrzywdzonych, gdyż rodzice chłopców całkowicie zawierzyli księdzu, pozwalając nawet jemu na… spanie razem z chłopcami – jak pisze korespondent CBC, Steve Fischer.

Po udaniu się na emeryturę, ksiądz Prince zamieszkał w Rzymie, skąd przyjechał na rozprawę.

.