Skutki posoborowego ekumenizmu: Austriacki ksiądz chce „postu od Eucharystii”

Czasową zrezygnację z przyjmowania Komunii świętej proponuje katolikom ks. Philipp Harnancourt. Uważa on, że w imię jedności chrześcijan można podjąć taki post, choć jednocześnie sam przyznaje, że trudno to do końca zrozumieć.

– Jeśli modlimy się o odtworzenie wspólnoty eucharystycznej (communio eucharistica) jako widocznego znaku wspólnoty kościołów (communio ecclesiarum), dlaczego, przynajmniej od czasu do czasu i w miarę możliwości wspólnie, nie pościć od Eucharystii? – pyta się emerytowany profesor teologii z Uniwersytetu w Graz, ks. Philipp Harnoncourt. Jego zdaniem byłby to wyraz solidarności z tymi, których poszczególne wspólnoty nie dopuszczają do Komunii św.

– Księża rezygnują z celebracji i przyjmowania Eucharystii; świeccy rezygnują z przyjmowania Komunii – tak widzi sprawę kapłan. Twierdzi, że sens tego działania będzie zrozumiały tylko wtedy, gdy będziemy wiedzieć, jaki jest sens Eucharystii. – Tę solidarność rozumieją przede wszystkich małżeństwa pochodzące z różnych wyznań i rozwodnicy, którzy ponownie zawarli związek małżeński – dodaje ks. Harnoncourt.

Z tym podejściem nie zgadza się ks. Wojciech Rzepa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Kościół żyje dzięki Eucharystii i nie widzę powodu, dla którego miałby odcinać sobie dopływ pokarmu. Rezygnację z Eucharystii można porównać do zaniechania odżywiania ciężko chorej osoby. Absolutnie nie można tego argumentować dbałością o ekumenizm – dodaje kapłan w rozmowie z portalem Fronda.pl.

Ks. Philipp Harnoncourt jest emerytowanym profesorem teologii Uniwersytetu w Grazu. Działa także w ruchu ekumenicznym „Pro Oriente”, dbającą o dobre relacje między katolikami a prawosławnymi.

sks/Kath.net

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/austriacki_ksiadz_chce_nas_zaglodzic_w_imie_ekumenizmu | Austriacki ksiÄ…dz chce postu od Eucharystii... w imię ekumenizmu

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content