Kardynał Rode wezwał jezuitów do posłuszeństwa

Kardynał Franc Rode, hierarcha Kościoła Katolickiego odpowiedzialny za zgromadzenia zakonne, wyraził podczas przemówienia skierowanego do 35. Generalnego Zgromadzenia Towarzystwa Jezusowego swoje „zaniepokojenie i ubolewanie” z powodu niewierności zgromadzenia tradycyjnemu nauczaniu Kościoła – informuje LifeSiteNews.com.

Kardynał Rode, prefekt Watykańskiej Kongregacji ds. Źycia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Źycia Apostolskiego przypomniał postać założyciela zgromadzenia św. Ignacego Lojolę i jego pierwotną formułę: „Służyć Bogu i Jego Oblubienicy Kościołowi św. kierowanemu przez Biskupa Rzymu.”

Kardynał wielokrotnie wyraził żal i zaniepokojenie z powodu niewierności Kościołowi. – Z wielkim ubolewaniem i zaniepokojeniem stwierdzam, że sentire cum ecclesia (czucie, myślenie z Kościołem), o którym wasz założyciel często mówił jest umniejszane nawet wśród członków wspólnot religijnych – powiedział hierarcha

Ze smutkiem i zaniepokojeniem obserwuję także rosnące dystansowanie się od hierarchów – mówił dalej kardynał Rode. – Ignacjańska duchowość apostolskiej posługi pod przewodnictwem Biskupa Rzymu nie pozwala na taką separację. W konstytucjach, które wam pozostawił wasz założyciel, św. Ignacy napisał: „musimy zawsze być gotowi do posłuszeństwa (…) Kościołowi hierarchicznemu” – podkreślił.

Kardynał Rode wezwał jezuitów, aby ci, którzy zgodnie regułą muszą nadzorować doktrynę pism i publikacji „czynili to w świetle i w zgodzie z zasadami dla sentire cum ecclesia z miłością i szacunkiem”.

Wielcy obrońcy wiary, za jakich uchodzili niegdyś jezuici w ciągu ostatnich 40 lat byli uwikłani w liczne skandale. Dotyczyły one m.in. księży homoseksualistów pochodzących właśnie z tego zakonu oraz kontestowania przez uniwersyteckich wykładowców tradycyjnego nauczania Kościoła katolickiego nt. ochrony życia i rodziny.

Papież Benedykt XVI pozbawił stanowisk kilku prominentnych teologów jezuickich. Ostatnio został odwołany o. Thomas J. Reese, wydawca sztandarowego pisma jezuitów „America”.

Przemówienie kardynała postrzegane jest przez watykańskich obserwatorów jako kolejny ruch papieża w kierunku przywrócenia dawnej świetności zakonu.

Kardynał wezwał jezuitów, by stali się znowu awangardą w wojnie kulturowej współczesnego świata przekazując mu odwieczną prawdę o Bogu we współczesny sposób.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Za: PiotrSkarga.pl


Skip to content