Polscy “katolicy” w kolejkach do posoborowych sądów biskupich po stwierdzenie nieważności małżeństwa

Aktualizacja: 2009-11-13 4:43 pm

Tylko w ubiegłym roku do sądów biskupich wpłynęło w Polsce ponad 10 tysięcy wniosków o orzeczenie nieważności sakramentu małżeństwa. Według watykańskiego rocznika statystycznego w tej dziedzinie biją nas tylko Włosi.

A jeszcze kilka lat temu korytarze Sądów Metropolitalnych świeciły w naszym kraju pustkami – pisze “Dziennik Polski”. Ale sytuacja zmieniła się po wejściu w życie nowego kodeksu prawa kanonicznego, który jako przyczynę nieważności małżeństwa dopuścił “niedojrzałość emocjonalną partnera”. Na ten argument najczęściej powołują się Polacy we wnioskach o orzeczenie nieważności sakramentu małżeństwa.

Według “Dziennika Polskiego”, w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie zdarzają się obecnie dni, gdy kolejka petentów liczy kilkadziesiąt osób. Na rozpatrzenie czekają akta ponad dwustu procesów w tej sprawie. Sąd Diecezjalny w Tarnowie rozpatruje rocznie blisko 150 takich wniosków. Ponad 60 procent spraw kończy się stwierdzeniem nieważności.

Wniosków jest coraz więcej. Ubiegły rok był pod tym względem rekordowy, wniosków było prawie trzykrotnie więcej. Watykański rocznik statystyczny podaje, że do dotąd do sądów biskupich w Polsce trafiało zazwyczaj ok 3 tys. wniosków rocznie.

AJ/Tvn24.pl

Za: Fronda.pl -- [Org. tytuł: « Polacy w kolejkach po stwierdzenie nieważności małÅ¼eństwa?»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=15648 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]