Aktualizacja strony została wstrzymana

Podpisano umowę Izrael-Rosja o zniesieniu wiz

Ministrowie spraw zagranicznych Izraela i Rosji oznajmili, że oba kraje podpisały w połowie grudnia br. w Moskwie umowę o zniesieniu wymagań wizowych.

Minister MSZ Federacji Rosyjskiej – Sergiej Lavrov oraz jego odpowiednik izraelski – Tzipi Livni, podczas spotkania w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku we wrześniu br., podpisali wstępny dokument o zniesieniu wiz. Największym zwolennikiem zmian wizowych było izraelskie Ministerstwo Turystyki, która spodziewa się wzrostu liczby turystów rosyjskich o 100 tysięcy rocznie, zaś przeciwnikiem było Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, które obawia się napływu rosyjskich kryminalistów do Izraela. Izrael postawił Rosji warunek zniesienia wiz tylko wtedy gdy Rosja uczyni to samo, co zostało zaakceptowane podczas grudniowego spotkania.

Dokument ten wymaga teraz szczegółowych dopracowań prawnych, jednak rosyjskie źródła rządowe wskazują, że ostateczna decyzja aprobująca nastąpi wkrótce, najprawdopodobnie zaraz po świętach Bożego Narodzenia. Według umowy, zniesienie wiz nastąpi w ciągu 90 dniu od tego momentu.

.