“Złoty kompas” – gnostycka opowieść anty-bożonarodzeniowa

Aktualizacja: 2007-12-20 5:36 pm

Watykański dziennik “L’Osservatore Romano” ostro skrytykował film „Złoty kompas”, który już drugi tydzień gości na ekranach kin, także w Polsce, opisując go jako opowieść pozbawioną nadziei, opartą na ideologii lat 70. – informuje CNA

W długim artykule znany krytyk literacki i filmowy, Andrea Monda napisał, że „Złoty kompas” jest anty-bożonarodzeniowym filmem. Zdaniem Mondy jest wielce prawdopodobne, że nie pojawi się druga część filmu oparta na kolejnej książce Pullmana z serii „Mroczne materie”, ponieważ w pierwszym tygodniu wyświetlania, film zarobił znacznie mniej pieniędzy, niż się spodziewała wytwórnia filmowa New Line.

To film, który sugeruje konieczność zamknięcia szkół katolickich, zaniechania nauki religii oraz chrzczenia dzieci, bo wszystko to stanowi dla nich więzienie. – Jest to saga fantastyczna skąpana w sosie lat 70, w którym szczęście zależy od niezależności – pisze włoski krytyk.

Autor recenzji podkreśla, że Pullman w swoim wojującym ateizmie wielokrotnie krytykował i potępiał fantazje religijne C.S. Lewisa oraz J.R.R. Tolkiena.

Andrea Monda przypomina, że w Narnii panuje ciągła zima jednak stworzenia wszechświata żyją w nadziei powrotu Bożego Narodzenia. U Pullmana nie ma nadziei, bo nie ma kogoś, kto by ten świat wyzwolił. Każdy jest pozostawiony samemu sobie. Liczą się indywidualne zdolności, które mają pozwolić zapanować nad daną sytuacją i nad zdarzeniami. Mają one także umożliwić osiągnięcie celu, którym jest życie w wolności i niezależności.

Krytyk zwraca uwagę, że jedynym uczuciem jakie towarzyszy nam podczas oglądania tego filmu jest chłód. – Świat Pullmana to świat mechanistyczny, zredukowany, pozbawiony promieni słonecznych i prawdziwego życia. Pullman zafascynowany jest techniką. Maszyna zajmuje centralne miejsce

– Cały ten chłód wydaje się potwierdzać teorię, że kiedy człowiek traci Boga ze swego horyzontu, wszystko staje się prymitywne, smutne, zimne i nieludzkie – napisał Andrea Monda.


Źródło: CatholicNewsAgency, oprac. AS

 

Za: PiotrSkarga.pl

 

Drukuj Drukuj

Zgłoś błąd na stronie

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1491 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]