ONZ potwierdza, że Izrael popełnił „zbrodnie wojenne”

W środę 23 września Izrael wyraził „głęboką konsternację” po decyzji ONZ, która oskarżyła go o popełnienie „zbrodni wojennych”, które kwalifikują się także jako „zbrodnie przeciwko ludzkości”, podczas operacji wojskowej w styczniu 2009 w Gazie, z bilansem ofiar ponad 1400 zabitych, wśród nich kobiety i dzieci oraz ponad 5000 rannych.

W swojej deklaracji, ONZ oskarża Izrael o „nieproporcjonalne użycie siły” i „karę zbiorową” przeciwko mieszkańcom terytoriów palestyńskich podczas trzech tygodni inwazji. Izrael popełnił także „czyny ekwiwalentne zbrodniom wojennym i z dużym prawdopodobieństwem, zbrodnie przeciwko ludzkości”, podkreśla dokument.

To dossier cytuje także 36 wypadków, w których cywile palestyńscy ponieśli śmierć bez żadnej uzasadnionej przyczyny militarnej. Ponadto oskarża Izrael, że „zastosował blokadę, która równa się odpowiedzialności zbiorowej”

„Izraelskie operacje wojskowe skierowane zostały przeciwko ludności cywilnej Gazy, jako część polityki ukarania ludności Gazy”, podkreśla dokument.

W raporcie, sędzia narodowości południowo-afrykańskiej, z pochodzenia Żyd, Richard Goldstone, jeden z inicjatorów dochodzenia, zalecił Radzie Praw Człowieka by ta zleciła Izraelowi przeprowadzenie własnego dochodzenia. Ponadto wymaga, żeby było ono „niezależne i zgodne ze standardami międzynarodowymi” ,i żeby został powołany zespół ekspertów, który nadzorowałby to dochodzenie.

W przypadku, gdyby Izrael nie uczynił tego, zaleca, by Rada Praw Człowieka przekazała otrzymane informacje do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Aia.

W odpowiedzi, oburzony Izrael oświadczył, że cytowany raport sędziego Goldstone’a zrównuje państwo żydowskie z Hamasem i z jego „aktami terrorystycznymi”. Podkreślając jednocześnie, że Raport jest „ haniebnym rozdziałem w historii prawa międzynarodowego”, negującym prawo narodów do obrony.

Jednocześnie krytykuje raport ONZ jako dokument „na zamówienie” Komitetu Praw Człowieka (z siedzibą w Genewie) oraz, że jedyną rzeczą jaką zawiera są „zeznania świadków uprzedzonych wobec Izraela”. „Izrael nie potrzebuje żadnego zewnętzrnego raportu by udowodnić swoje usprawiedliwione działania, zwłaszcza jeśli pochodzi on od ciała radykalnego, złożonego z takich moralnych (tu cudzysłów) państw jak Malezja, Syria, Pakistan czy Somalia”, czytamy w komunikacie.

Reuven Rivlin, przewodniczący Knesetu, ze swojej strony oświadczył, że Raport jest „odbiciem podwójnej moralności i hipokryzji ONZ”.

„Nie zauważyliśmy, by ONZ spieszyła się z dochodzeniami w innych krajach, które rozwiązuja problemy z terroryzmem metodami wojskowymi”

„Źaden kraj nie może być bezczynny wobec nieustannych bombardowań swoich miast”.

Armia najmoralniejsza na świecie

W marcu tego roku, izraelski dziennik Haaretz opublikował zapis rozmów i zeznania żołnierzy, którzy uczestniczyli w operacji w Gazie, nazwanej „Płynny ołów”, podczas której zabitych zostało ponad 1400 Palestyńczyków, wśród nich 400 dzieci i 250 kobiet. Zniszczona została prawie całkowicie infrastruktura kraju, „ogrodzonego” z morza, ziemi i powietrza przez armię izraelską.

Dossier opublikowane przez dziennik Haaretz pokazuje, jak wojsko izraelskie zabijało cywili, kobiety i dzieci, z premedytacją niszczyło własność prywatną wykonując rozkazy swojego dowództwa.

Fala oburzenia społeczności międzynarodowej wybuchła z powodu koszulek noszonych przez wojskowych by upamiętnić akcje „bojowe” ze skandalicznymi napisami jak : „Jeden strzał dwóch zabitych” pod rysunkiem wyobrażającym celownik skierowany w łono ciężarnej kobiety ubranej w typową islamską tunikę.

Dochodzenie w sprawie zbrodni w Gazie, przeprowadzone przez dowództwo izraelskie zamknięte zostało na trzy tygodnie przed publikacją materiału prasowego, „z braku materiału dowodowego i naocznych świadków”.

Generał Avichai Mendelblit skrytykował żołnierzy, którzy złożyli oświadczenia dla prasy, oskarżając ich o „usiłowanie zamachu na dobre imię i moralność sił zbrojnych Izraela”.

Uprzednio, Szef sił zbrojnych, generał Gabi Ashkenazi, podczas spotkania z młodymi rekrutami powiedział : „Nie mogę uwierzyć, że żołnierze izraelscy mogliby wymierzyć broń w kobietę czy dziecko palestyńskie”. I dodał : „Nasza armia jest najmoralniejsza na świecie”.

Nam, w Polsce, z pewnością wydaje się, że ten konflikt nas nie dotyczy. Myślimy, że nic nie możemy zrobić w tej sprawie.

Uważam, że mylimy się w obydwu przypadkach. Sprawa dotyczy wszystkich mieszkańców planety. A zrobić możemy bardzo wiele. Mówmy o tym głośno. Połączony głos milionów ma siłę grzmotu.

anzuma

Za: Interia360-Dziennikarstwo Obywatelskie | http://interia360.pl/swiat/artykul/masakra-w-gazie,26627 | Masakra w Gazie

Skip to content