Wielka afera w szeragach PO

CBA wykryło aferę, w którą zamieszani są czołowi politycy PO – Zbigniew Chlebowski i Mirosław Drzewiecki. W jej wyniku budżet państwa mógł stracić nawet 469 mln zł – informuje „Rzeczpospolita”.

Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzące śledztwo ws. lobbingu na rzecz firm hazardowych, informowało prezydenta i premiera oraz władze Sejmu i Senatu o ogromnych stratach, jakie przyniosły zmiany w ustawie hazardowej.

W wyniku całej afery budżet państwa mógł stracić nawet 469 mln zł.

Funkcjonariuszom Centralnego Biura Antykorupcyjnego udało się ustalić, że w sprawę zamieszany jest szef Klubu PO Zbigniew Chlebowski oraz minister sportu Mirosław Drzewiecki. Co więcej CBA informowało prezydenta o przecieku w sprawie, który nastąpił zaraz po fakcie poinformowania o całej aferze premiera Donalda Tuska.

Operację „Black Jack”, bo taki kryptonim nadano sprawie rozpoczęto, kiedy w wyniku innego śledztwa na jaw wyszły zamiary dwóch biznesmenów. Planowali oni wpłynąć na korzystny dla nich i ich firm zapis w nowelizowanej ustawie hazardowej.

W wyniku dalszego śledztwa i podsłuchów telefonicznych, agenci CBA dowiedzieli się, że rozpracowywani biznesmeni mieli stały kontakt z Chlebowskim i Drzewieckim oraz kilkanaście razy się z nimi spotykali.

„Rzeczpospolita” ujawnia fragmenty rozmów polityków PO z biznesmenami:

– Na 90 procent, Rysiu, że załatwimy. Tam walczę, nie jest łatwo – zapewniał Chlebowski jednego z biznesmenów.

– Biegam z tym sam, blokuję sprawę tych dopłat od roku. To wyłącznie moja zasługa – mówił przy innym spotkaniu.

Sprawa wydaje się być jeszcze bardziej złożona, kiedy na jaw wychodzą informacje o tym, że 12 sierpnia CBA poinformowało o całej sprawie Donalda Tuska z zaznaczeniem „najwyższej ostrożności przy udostępnianiu załączonych materiałów osobom trzecim”. Po niespełna dwóch tygodniach kontakty biznesmenów urywają się. Podczas jednej z ostatnich rozmów mężczyźni wymieniają uwagi i spostrzeżenia wynikające z faktu, że „interesuje się nimi CBA”. 18 września prezydent Lech Kaczyński zostaje poinformowany o domniemanym przecieku premiera.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Za: niezalezna.pl | http://www.niezalezna.pl/article/show/id/25786 | WIELKA AFERA W SZEREGACH PO

Skip to content