Aktualizacja strony została wstrzymana

Teksas: Kościół katolicki wypożyczony na uroczystości świąt żydowskich

Obchodzone wczoraj przez Żydów święto Yom Kippur, jedno z największych świąt podczas których niepraktykujący a nawet niereligijny Żyd zwykł pojawiać się w synagodze na „nabożeństwie pokutnym”, przywitane zostało przez niektórych zjudaizowanych i zdezorientowanych katolików w wyjątkowy sposób. Oto ksiądz Larry Covington z kościoła pw. św. Ludwika króla Francji [link], w Houston w stanie Texas, użyczył kościoła na uroczystości żydowskich świąt.

Członkowie synagogi Temple Beth Shalom, którzy tak masowo zamierzali udać się do niej na czas swoich świąt, iż nie pomieścili się w jej ciaśniejszych pomieszczeniach, uzyskali dostęp do kościoła św. Ludwika.

„Wnętrze [kościoła] jest tak wspaniałe, że wydaje mi się iż dodaje ono innego wymiaru naszym liturgiom.” – mówi rabin Alan Freeman, który ocenia możliwość skorzystania z kościoła jako „pewien rodzaj symbolizmu relacji żydowsko-katolickich, które przecież nie zawsze były takie łatwe.”

Ksiądz Covington powiedział, że zaoferowanie skorzystania z kościoła było „gestem gościnności”, chociaż zaznacza, iż „Źaden tego rodzaju gest nie jest w stanie naprawić tych strat, które chrześcijanie wyrządzili Żydom przez tyle lat.” Według księdza Covingtona tenże gest „może zapoczątkować […] głębsze zrozumienie naszej wspólnej tradycji, która powstała z tradycji żydowskiej.”

Użyczenie pomieszczeń poświęconych jako miejsce kultu katolickiego, grupom zadeklarowanych wrogów Chrystusa, stanowi potwarz dla katolików i jest naigrywaniem się z Wiary katolickiej. Oczywiście nastawienie księdza Covingtona do współczesnego żydostwa nie jest przypadkowe, gdyż nic bardziej nie formuje człowieka niż otaczające go środowisko, a księdza – architektura kościoła. Nieprzypadkowo więc wnętrze kościoła pw. św. Ludwika stanowi znakomity przykład zagubienia Kościoła katolickiego w latach rewolucji posoborowej, kiedy to tradycyjne kościoły zastępowano architektonicznymi odpowiednikami synagog i loży masońskich. Poniższe zdjęcie wnętrza kościoła św. Ludwika pokazuje, iż podstępne plany burzycieli katolicyzmu – i to właśnie tych działających w Kościele, często na najwyższych stanowiskach hierarchii kościelnej, wszak oni to właśnie zatwierdzali plany budowy takich kościołów – ziściły się, i coraz trudniej odróżnić jest wnętrze wielu współczesnych kościołów katolickich od loży masońskiej, synagogi, czy też sali koncertowo-widowiskowej. Nie dziwi również i to, że Żydzi odnajdują się w takich kościołach jak u siebie w domu.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Statesman | http://www.statesman.com/blogs/content/shared-gen/blogs/austin/faith/entries/2009/09/28/the_holiest_day_of_the_jewish.html

Skip to content