Aktualizacja strony została wstrzymana

Ukraina ogranicza użycie „Z” i „V” na tablicach samochodowych

Symbole te są powszechnie kojarzone z rosyjską operacją wojskową w tym kraju

 

„Ukraina ograniczyła używanie liter „Z” i „V” w spersonalizowanych tablicach rejestracyjnych – poinformowało w piątek MSW tego kraju.

Te dwie litery są powszechnie kojarzone z „rosyjską agresją” wobec Ukrainy – podało ministerstwo, tłumacząc ten środek. Litery te nie są objęte całkowitym zakazem, ale od tej pory nie mogą być używane jako samodzielne symbole na tablicy rejestracyjnej lub jako substytut podobnie brzmiących liter cyrylicy w słowach.

Litery „Z” i „V” pojawiły się pierwotnie jako oznaczenia taktyczne stosowane na sprzęcie przez różne zgrupowania wojsk rosyjskich na początku działań wojennych między Moskwą a Kijowem w lutym 2022 roku. Ich użycie jako symboli stało się następnie wirusowe, pojawiając się na różnych towarach i pamiątkach związanych z operacją wojskową.

Ukraina wstrzymała się jednak od wymierzenia w inny symbol związany z działaniami wojennymi – literę „O”, która również była powszechnie używana jako rosyjskie oznaczenie taktyczne.

Brak reakcji na „O” wynika prawdopodobnie z faktu, że nie da się odróżnić cyrylicy od jej łacińskiego odpowiednika, co dodatkowo utrudniłoby egzekwowanie takiej zasady.”

Źródło: Russia Today – rt.com (29 Apr, 2023)

Skip to content