Aktualizacja strony została wstrzymana

Rosyjskie MSZ: Decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego nie mają dla Rosji żadnego znaczenia

Decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego nie mają dla Rosji żadnego znaczenia, także pod względem prawnym- powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Komunikat prasowy w tej sprawie został zamieszczony na stronie internetowej sądu.

„Rosja nie jest stroną Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego i nie ma żadnych zobowiązań z niego wynikających. Rosja nie współpracuje z tym organem i ewentualne „recepty” aresztowe emanujące z Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości będą prawnie nieważne” – napisała Maria Zacharowa na Telegramie.

MTK działa na podstawie tzw. Statutu Rzymskiego, którego nie uznają dziś nie tylko Rosja, Chiny, Indie, Izrael, Iran, Ukraina i szereg innych państw, ale także Stany Zjednoczone. Administracja Busha Jr. odmówiła udziału w Statucie Rzymskim, nazywając ten związek „naruszeniem interesów narodowych i suwerenności Stanów Zjednoczonych”. Co więcej, USA zawarły nawet z szeregiem państw umowy zobowiązujące je do niewydawania obywateli USA do MTK, w przeciwnym razie USA groziły odcięciem wszelkiego wsparcia dla naruszycieli.

Źródło: Sputkniknews.com (17.03.2023)

Skip to content