Aktualizacja strony została wstrzymana

Powstanie pierwsza w świecie arabskim fabryka produkująca rosyjskie samoloty pasażerskie

Rosja, wraz z innymi krajami uniezależniającymi się od zachodniego systemu finansowo-gospodarczego, zacieśnia współpracę tworząc swój równoległy system.

Wśród sojuszników nowego systemu trwa pogłębianie współpracy polityczno-gospodarczej pomiędzy Rosją a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA), gdzie w 2025 roku ma powstać fabryka produkująca rosyjskie samoloty pasażerskie.

Arabska firma Markab Capital podpisała właśnie umowę z włoską firmą SuperJet International, która jest przedstawicielstwem rosyjskiego koncernu Suchoj (Сухой). Jak z dumą twierdzi dyrektor generalny firmy Markab Capital, umowa „ma na celu utworzenie fabryki samolotów, która jest pierwszą tego rodzaju w regionie arabskim”.

Początkowa zdolność produkcyjna fabryki ma wynosić do 15 samolotów rocznie, z sukcesywnym rozwojem.

Wszystko wskazuje na to, że fabryka będzie produkowała model Suchoj Superjet 100 (SSJ100), który jest regionalnym, wąskokadłubowym samolotem pasażerskim, zabierającym do 98 pasażerów, a w przyszłych wersjach do 125 pasażerów. Do tej pory dostarczono do użytku 202 samoltoy SSJ100, które oprócz rosyjskich linii lotniczych, latają również jako rządowe samoloty Królewskich Tajskich Sił Powietrznych oraz rządu Kazachstanu. Samoloty te zamówiło też kilka amerykańskich firm leasingowych, lecz ze względu na nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje, umowa nie może być zrealizowana.

Oprac. www.bibula.com
2023-03-03
na podstawie GulfNews

.