Aktualizacja strony została wstrzymana

Francuski ekspert: Amerykański system monetarny kontrolujący świat, zawali się w wyniku wojny na Ukrainie

„Amerykańska kontrola monetarna nad światem załamie się, jeśli Rosja oprze się sankcjom Waszyngtonu i przetrwa dzięki chińskiemu wsparciu w trakcie wojny z Ukrainą” – ostrzega czołowy historyk i antropolog francuski, Emmanuel Todd.

W wywiadzie dla Le Figaro Todd powiedział: „Jeśli rosyjska gospodarka zaoferuje długoterminową odporność na sankcje i zdoła wykrwawić europejską gospodarkę oraz zdoła przetrwać dzięki chińskiemu wsparciu, amerykańska kontrola monetarna nad światem załamie się, a wraz z nią zdolność USA do finansowania swojego mamuciego deficytu handlowego.”

„Ta wojna stała się egzystencjalna dla Stanów Zjednoczonych. Nie mogą one wyjść z konfliktu, nie mogą odpuścić. To wyjaśnia, dlaczego jesteśmy teraz w wojnie na całego, w konfrontacji, która z pewnością zakończy się upadkiem jednej lub drugiej strony” – dodał Todd.

Todd przypomniał też analizę zaproponowaną przez prof. Johna Mearsheimera, czołowego polityka z Uniwersytetu w Chicago, który przekonywał, że o ile dla Rosji ten konflikt był „egzystencjalny”, o tyle dla USA to tylko kolejna rozgrywka wśród innych państw, a zwycięstwo lub porażka w niej nie będzie miała dla USA większego znaczenia.

„Ale ta analiza jest niewystarczająca. Biden musi się teraz spieszyć. Ameryka jest krucha, a opór rosyjskiej gospodarki spycha imperialny system USA w stronę przepaści. Nikt nie spodziewał się, że rosyjska gospodarka będzie w stanie wytrzymać 'ekonomiczną potęgę’ NATO” – powiedział Todd, odnosząc się do powierzchownej analizy Mearsheimera.

Oprac. www.bibula.com
2023-01-15
na podstawie PressTv.ir (13 January 2023 )

.