Aktualizacja strony została wstrzymana

Najważniejsza teraz jest produkcja bomb i bombowców…

Na dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, 1350 pracowników fabryki produkującej samochody marki Jeep otrzymało zawiadomienie o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Linia montażowa Jeepa w Belvidere w stanie Illinois będzie zamknięta w lutym 2023 roku bez planów wznowienia produkcji w tym miejscu.

W dniu zamknięcia amerykańskiej fabryki w Illinois, SUV-y Jeepa zjadą z taśmy w… Meksyku, dokąd właściciel postanowił przenieść produkcję.

Właścicielem Jeepa jest globalna korporacja Stellantis, z główną siedzibą w Amsterdamie. Ten utworzony w 2021 roku gigant samochodowy powstał w wyniku połączenia włosko-amerykańskiej Fiat Chrysler (FCA) i francuskiej PSA, w wyniku czego jest właścicielem 16 marek samochodowych: Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Maserati, Mopar, Opel, Peugeot, Ram i Vauxhall. Zatrudniając 300 tysięcy pracowników produkuje ponad 6 milionów samochodów rocznie i plasuje się na piątym miejscu na świecie, po Toyocie, Volkswagenie, Hyundaiu i General Motors.

 

– – – * – – –

 

Jeszcze mniej szczęścia niż pracownicy Jeepa, którzy uprzedzeni byli z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, mieli pracownicy fabryki mebli United Furniture Industries z Mississipi. Na dwa dni przed największym amerykańskim świętem – Thanksgiving Day, otrzymali oni sms w nocy, z informacją aby jutro już nie przychodzili do pracy, bo zostali właśnie zwolnieni. Firma w ten wygodny sposób zwolniła wszystkich swoich pracowników, czyli około 2700 osób – często z kilkunastoletnim stażem – nawet nie podając przyczyny. Dyrektor firmy, Tod Evans napisał – oto pełna treść sms-a:

„Na polecenie Zarządu United Furniture Industries, Inc. i wszystkich spółek zależnych („Spółka”), z przykrością informujemy, że ze względu na nieprzewidziane okoliczności biznesowe Spółka została zmuszona do podjęcia trudnej decyzji o zakończeniu zatrudnienia wszystkich swoich pracowników, ze skutkiem natychmiastowym, z dniem 21 listopada 2022 r., z wyjątkiem kierowców over-the-road, którzy są poza dostawą. Przewiduje się, że Pana/Pani zwolnienie z pracy w Spółce będzie miało charakter trwały, a wszystkie świadczenia zostaną natychmiast zakończone bez zapewnienia COBRA.

Kierowcy drogowi, którzy nie realizują dostaw, otrzymają wynagrodzenie za resztę tygodnia. Niezależnie od tego, czy dostawa została zakończona czy nie, prosimy o natychmiastowy zwrot sprzętu, zapasów i dokumentów dostawy dla tych dostaw, które zostały zakończone, do jednej z następujących lokalizacji: Winston-Salem, N.C., Verona, Miss, lub lokalizacji Victorville, Calif. Dla jasności, nie należy realizować żadnych dodatkowych dostaw.

Żałujemy, że ta trudna i niespodziewana sytuacja spowodowała taką konieczność. Dodatkowe informacje zostaną przekazane w najbliższym czasie.

Dziękujemy za Państwa usługi i poświęcenie.
UFI/Lane Corporate Communications”

Przypomnijmy, że COBRA oznacza zbiór przepisów dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego, które zwolniony pracownik może wykupić płacąc pełną kwotę stawki ubezpieczeniowej. W praktyce oznacza to, że pozbawiony pracy – bo zwolniony – pracownik wraz z rodziną, pozostaje z dnia na dzień nie tylko bez środków utrzymania, ale i bez ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż stawki COBRA oscylują w granicach 1-2 tysięcy dolarów na miesiąc. (Nieco więcej o COBRA pisaliśmy w Komentarzu tutaj.)

Natomiast właściciel firmy, nijaki David Belford jest nieuchwytny i najwyraźniej ulotnił się kryjąc się przed prasą i pracownikami. Jest właścicielem pokaźnego wachlarza domów o wartości ponad 24 miliony dolarów.

 

– – * – – –

 

W czasie urzędowania w Białym Domu uzurpatora prezydenckiego zajętego prowokowaniem Rosji i innych państw oraz dążącego do permamentej wojny i podpalenia świata, upadają masowo firmy a korporacje amerykańskie zwalniają pracowników. W październiku 2022 r. zwolnienia wzrosły o 13% – najwyższy wskaźnik od lutego 2021 roku, kiedy to doświadczano skutków lockdownów oraz zaczęto obserwować pierwsze skutki wyszczepiania społeczeństwa, z gwałtownym spadkiemi liczby pracowników i spowolnieneim produkcji. Systematycznie też spada poziom tworzenia nowych miejsc pracy, znów z najniższym wskaźnikiem w październiku br. z dodaniem zaledwie 127 tysięcy miejsc pracy, co stanowi połowę tego co obserwowano rok temu.

Główne korporacje, takie jak Amazon, Twitter, Stripe, Meta masowo zwalniają pracowników. Amazon ogłosił o zwolnieniu w tym tygodniu 10 tysięcy pracowników, a na początku przyszłego roku drugie tyle. Wielu ze zwalnianych otrzymuje wypowiedzenie umowy z 24-godzinnym wyprzedzeniem. I tak lepiej niż biedni pracownicy fabryki mebli…

 

 

Image

Pic source: twitter

 

Na brak kontraktów nie narzekają natomiast korporacje związane z produkcją militarną, wszak teraz nie liczy się produkcja masła, chleba czy nawet samochodów. Teraz trwa wojna o poszerzenie dominacji nad światem, bo nie może być alternatywy dla „demokracji amerykańskiej”.

Oprac. www.bibula.com
2022-12-10
na podstawie 1, 2, 3, 4

Skip to content