Norwegia wyklucza izraelską firmę z krajowego funduszu emerytalnego

Norweski Minister Finansów oświadczył 3 września br, że Norwegia wyklucza z porfolio krajowego systemu emerytalnego, izraelską firmę Elbit Systems Ltd.

Minister Kristin Halvorsen powiedziała, że przyczyną decyzji o wycofaniu jest pogwałcenie przez izraelską firmę norm etycznych, jakkolwiek zaznaczyła, że wykluczenie „nie ma związku z narodowością”.

-Nie życzymy sobie finansowania firm, które w sposób bezpośredni przyczyniają się do gwałcenia międzynarodowego prawa humanitarnego. – powiedziała minister.

Firma Elbit opracowuje i produkuje szeroką gamę wojskowych systemów elektronicznych służących do szpiegowania, monitorownia i komunikacji, a jej wyroby instalowane są m.in. w tak zwanym „murze bezpieczeństwa” na terenach okupowanych przez Izrael.

Norweski system emerytalny, którego aktywa sięgają ponad 400 miliardów dolarów, w przeszłości wykluczał firmy naruszające standardy etyczne, np. uznane za przyczyniające się do niszczenia środowiska czy też produkujące niektóre rodzaje zakazanej broni. Wykluczenie izraelskiej firmy, której udziały w funduszy wynoszą zaledwie 5,4 miliona dolarów, stanowi potwierdzenie niezależności centralnego banku Norwegii.

Decyzja Norwegii spotkała się z błyskawiczną reakcją władz Izraela, którego Minister Obrony, Ehud Barak wezwał do wycofania się z podjętej decyzji. Na rozmowy do izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwany został ambasador Norwegii w Izraelu.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Norway Ministry of Finance | http://www.regjeringen.no/en/dep/fin/press-center/Press-releases/2009/supplier-of-surveillance-equipment-for-t.html?id=575444 | Ynet News | http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3772175,00.html | Wall Street Journal | http://online.wsj.com/article/SB125197496278482849.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content