Norwegia wyklucza izraelską firmę z krajowego funduszu emerytalnego

Aktualizacja: 2009-09-4 3:40 pm

Norweski Minister Finansów oświadczył 3 września br, że Norwegia wyklucza z porfolio krajowego systemu emerytalnego, izraelską firmę Elbit Systems Ltd.

Minister Kristin Halvorsen powiedziała, że przyczyną decyzji o wycofaniu jest pogwałcenie przez izraelską firmę norm etycznych, jakkolwiek zaznaczyła, że wykluczenie “nie ma związku z narodowością”.

-Nie życzymy sobie finansowania firm, które w sposób bezpośredni przyczyniają się do gwałcenia międzynarodowego prawa humanitarnego. – powiedziała minister.

Firma Elbit opracowuje i produkuje szeroką gamę wojskowych systemów elektronicznych służących do szpiegowania, monitorownia i komunikacji, a jej wyroby instalowane są m.in. w tak zwanym “murze bezpieczeństwa” na terenach okupowanych przez Izrael.

Norweski system emerytalny, którego aktywa sięgają ponad 400 miliardów dolarów, w przeszłości wykluczał firmy naruszające standardy etyczne, np. uznane za przyczyniające się do niszczenia środowiska czy też produkujące niektóre rodzaje zakazanej broni. Wykluczenie izraelskiej firmy, której udziały w funduszy wynoszą zaledwie 5,4 miliona dolarów, stanowi potwierdzenie niezależności centralnego banku Norwegii.

Decyzja Norwegii spotkała się z błyskawiczną reakcją władz Izraela, którego Minister Obrony, Ehud Barak wezwał do wycofania się z podjętej decyzji. Na rozmowy do izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wezwany został ambasador Norwegii w Izraelu.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Norway Ministry of Finance | Ynet News | Wall Street Journal
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=13626 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]